Direkt diastema kapatma tedavisinin dental anksiyete ve ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of direct diastema closure treatment on dental anxiety and oral health-related quality of life
  1. Tez No: 975816
  2. Yazar: GÖKÇEN OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BEDİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı'na anterior diastema tedavisi için başvuran bireylere uygulanan direkt diastema kapatma tedavisinin dental anksiyete ve ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini belirlemek; ayrıca bu değişkenler ile sosyodemografik özellikler ve oral hijyen alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Anterior diastema tedavisi için başvuran 40 birey dahil edilmiştir. Bireylerden sosyodemografik özellikleri, genel sağlık durumları, oral hijyen alışkanlıklarına dair sorular içeren anket ile MDAS ve OHIP-14 ölçeğini doldurmaları istendi. Veriler tedaviden önce ve tedaviden 3 ay sonra yüz yüze görüşülerek toplandı. Sayısal verilerin analizinde Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Wilcoxon testi; kategorik verilerin analizinde ki-kare testi kullanılmıştır (α=0,05). Bulgular: Çalışmada tedavi öncesi MDAS ortalaması 12,68±5,23 iken tedavi sonrası 5,9±1,77'ye düşmüştür; OHIP-14 ortalaması ise 9,73±8,74'ten 2,23±2,91'e gerilemiştir ve her iki değişim de istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,01). Sosyodemografik değişkenler ve oral hijyen alışkanlıkları açısından geliri giderinden fazla olanlar, ağız sağlığıyla ilgili tedaviye ihtiyaç duymayanlar ve travmatik diş hekimi deneyimi olanlar haricinde tedavi sonrası MDAS ve OHIP-14 puanları anlamlı biçimde azalmıştır (p<0,05). Ayrıca, OHIP-14 ve MDAS puanları arasında hem tedavi öncesi (r=0,386; p=0,014) hem de tedavi sonrası (r=0,437; p=0,030) dönemlerde orta düzeyde pozitif korelasyon bulunmuştur. Sonuç: Direkt anterior diastema kapatma tedavisi bireylerin dental anksiyete seviyesinin azalmasını, ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesinin artmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effects of direct diastema closure treatment on dental anxiety and oral health-related quality of life in individuals who applied to the Department of Restorative Dentistry, Faculty of Dentistry, Recep Tayyip Erdoğan University for anterior diastema treatment; and to examine the relationship between these variables and sociodemographic characteristics and oral hygiene habits. Material and Method: Forty individuals who applied for anterior diastema treatment were included. Individuals were asked to complete a questionnaire containing questions regarding their sociodemographic characteristics, general health status, and oral hygiene habits, as well as the MDAS and OHIP-14 scales. Data were collected through face-to-face interviews before and 3 months after treatment. Numerical data were analyzed using the Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and Wilcoxon tests, while categorical data were analyzed using the chi-square test (α=0,05). Results: In the study, the pre-treatment MDAS mean decreased from 12,68±5,23 to 5,9±1,77 after treatment; the OHIP-14 mean decreased from 9,73±8,74 to 2,23±2,91, both changes being statistically significant (p=0,01). Regarding sociodemographic variables and oral hygiene habits, MDAS and OHIP-14 scores decreased significantly after treatment (p<0,05) except for those whose income exceeded their expenses, those who did not need oral health care, and those who had traumatic dental experience. Additionally, a moderate positive correlation was found between OHIP-14 and MDAS scores both before (r=0,386; p=0,014) and after (r=0,437; p=0,030) treatment periods. Conclusion: Direct anterior diastema closure treatment reduced individuals' dental anxiety levels and increased their quality of life regarding oral health.