Sanal kumar bağımlılığı ve narsisizm arasındaki ilişkide bağlanma stillerinin aracılık etkisi
The mediating role of attachment styles in the relationship between online gambling addi̇cti̇on and narcissism
- Tez No: 975817
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sanal kumar bağımlılığı ile narsisizm arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide bireylerin bağlanma stillerinin aracılık rolünü belirlemektir. Davranışsal bağımlılık türlerinden biri olan sanal kumar bağımlılığı, teknolojik gelişmelerle birlikte yaygınlaşmış ve bireylerin psikososyal işlevselliğini tehdit eden önemli bir halk sağlığı problemi hâline gelmiştir. Literatürde sanal kumar oynama davranışının yalnızca dürtüsellik ve ödül beklentisiyle değil, aynı zamanda kişilik örüntüleri ve ilişkisel dinamiklerle de bağlantılı olduğu belirtilmektedir. Özellikle narsistik eğilimler, bireylerin dışsal doyum kaynaklarına yönelmesini kolaylaştırırken; bağlanma stilleri, bu yönelimin biçim ve şiddetini etkileyen temel etkenlerden biri olarak görülmektedir. Araştırma, İstanbul'da yaşayan 18 yaş ve üzeri 227 bireyden oluşan bir örneklem grubuna çevrim içi olarak uygulanmış ve kesitsel tarama modeli temelinde yürütülmüştür. Katılımcılara İnternet Kumar Bağımlılığı Ölçeği (OGAS), Narsistik Kişilik Envanteri (NPI-16) ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği uygulanmış; elde edilen veriler SPSS ve PROCESS Macro eklentisi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, narsisizm ile sanal kumar bağımlılığı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu (r = 0.316, p < .001), ayrıca sanal kumar bağımlılığının kaygılı-kararsız bağlanma (r = 0.211, p < .01) ve kaçıngan bağlanma (r = 0.289, p < .001) stilleriyle pozitif, güvenli bağlanma stiliyle ise negatif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur (r = -0.198, p < .01). Yapılan aracılık analizine göre yalnızca kaçıngan bağlanma stilinin narsisizm ile sanal kumar bağımlılığı arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol üstlendiği bulunmuştur (indirect effect = 0.093; 95% CI [0.038, 0.178]). Araştırma bulguları, bireyin bağımlılık davranışlarının sadece anlık dürtüler ya da çevresel etkenlerle değil, derinleşmiş kişilik yapıları ve ilişkisel deneyimlerle şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda, sanal kumar bağımlılığına yönelik koruyucu ve iyileştirici psikolojik müdahalelerde narsistik özellikler ve bağlanma örüntülerinin dikkate alınması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between online gambling addiction and narcissism and to determine the mediating role of individuals' attachment styles in this relationship. Online gambling addiction, one of the behavioral addiction types, has become widespread with technological advancements and constitutes a significant public health problem that threatens individuals' psychosocial functioning. The literature suggests that online gambling behavior is associated not only with impulsivity and reward expectancy, but also with personality patterns and relational dynamics. In particular, narcissistic tendencies are known to facilitate individuals' orientation towards external sources of gratification, while attachment styles are considered key factors shaping the form and intensity of this orientation. The study was conducted online using a cross-sectional survey design with a sample of 227 individuals aged 18 and over residing in Istanbul. Participants completed the Online Gambling Addiction Scale (OGAS), the Narcissistic Personality Inventory (NPI-16), and the Three-Dimensional Attachment Styles Scale. The data were analyzed using SPSS and the PROCESS Macro plug-in. Findings revealed a significant positive relationship between narcissism and online gambling addiction (r = 0.316, p < .001). Additionally, online gambling addiction was found to be positively associated with anxious-ambivalent attachment (r = 0.211, p < .01) and avoidant attachment (r = 0.289, p < .001), while negatively associated with secure attachment (r = -0.198, p < .01). Mediation analysis demonstrated that only the avoidant attachment style had a significant mediating role in the relationship between narcissism and online gambling addiction (indirect effect = 0.093; 95% CI [0.038, 0.178]). The findings of this study suggest that addictive behaviors are shaped not merely by momentary impulses or environmental stimuli, but by deep-rooted personality structures and relational experiences. Based on these results, it is recommended that narcissistic features and attachment patterns be considered in psychological prevention and intervention efforts targeting online gambling addiction.