Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının deprem bilgi düzeyi ile sürdürülebilir deprem farkındalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between preservice social studies teachers' earthquake knowledge levels and sustainable earthquake awareness
  1. Tez No: 975832
  2. Yazar: İBRAHİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA IŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının deprem bilgi düzeyi ile sürdürülebilir deprem farkındalığı arasındaki ilişkinin demografik değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli ile yürütülen çalışmanın evrenini, Türkiye'de sosyal bilgiler öğretmenliği lisans eğitimi alan öğrenciler oluştururken; veri toplama araçları olarak Genç ve Sözen (2022) tarafından geliştirilen 19 maddelik Deprem Bilgi Düzeyi Ölçeği ile yine Genç ve Sözen (2021) tarafından geliştirilen 22 maddelik Sürdürülebilir Deprem Farkındalık Ölçeği kullanılmış; her iki ölçeğin de iç tutarlılık katsayıları yüksek bulunmuştur. Betimleyici istatistikler, normallik kontrolü, demografik gruplar arası karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t testi ve ANOVA ve ilişkisel inceleme için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, deprem bilgi düzeyi ile sürdürülebilir deprem farkındalığı arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır. Alt boyutlara bakıldığında deprem yapı ilişkisinde güçlü, depreme hazırlık uygulamasında orta ve depreme karşı hazırlıklı olma da zayıf ancak anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Bu bulgular, öğretmen adaylarının deprem eğitim programlarının yalnızca bilgi aktarımını değil, aynı zamanda uygulamalı hazırlık ve farkındalık faaliyetlerini de içerecek şekilde güçlendirilmesi gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between social studies teacher candidates' earthquake knowledge level and sustainable earthquake awareness in terms of demographic variables. Conducted with a relational survey design, the study population consists of undergraduate students enrolled in social studies teacher education programs in Türkiye. Data were collected using the 19-item Earthquake Knowledge Level Scale developed by Genç and Sözen (2022) and the 22-item Sustainable Earthquake Awareness Scale developed by Genç and Sözen (2021); the internal consistency coefficients of both scales were found to be high. Descriptive statistics, normality checks, independent samples t-tests and ANOVA for comparisons across demographic groups, and Pearson correlation analysis for relational examination were applied. The results indicate a moderate, positive relationship between earthquake knowledge level and sustainable earthquake awareness. At the subscale level, strong relationships were identified for the earthquake–structure relationship, moderate relationships for earthquake preparedness practices, and weak but significant relationships for being prepared for earthquakes. These findings suggest that earthquake education programs for teacher candidates should be strengthened to include not only knowledge transmission but also hands-on preparedness and awareness activities.