6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrası sosyal bilgiler öğretmen adaylarının deprem bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of earthquake knowledge levels of social studies teacher candidates after the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes
  1. Tez No: 951696
  2. Yazar: LEYLA KÖMÜRKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6 Şubat 2023 Elbistan ve Pazarcık merkezli Kahramanmaraş depremleri sonrasında sosyal bilgiler öğretmen adaylarının deprem bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler, ölçek üzerinden toplanmıştır. Kullanılan ölçek depremden en çok etkilenen Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerindeki üniversitelerde okuyan 375 sosyal bilgiler öğretmen adayına yüzyüze uygulanmıştır. Toplanmış olan verilerin analiz sonuçlarını bilimsel bir şekilde açıklamak için bir veri analiz programı kullanılarak verilerin girişi ve analizi yapılmıştır. Çalışmada konunun yapısına uygun olan veri toplama aracı ankettir. Araştırmada Düzce Üniversitesinden Prof. Dr. Murat Genç ve Doç. Dr Erol Sözen'in 2022 yılındaki çalışmaları sonucunda ortaya çıkardıkları“Deprem Bilgi Düzeyi Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek, ülke geneli“deprem bölgeleri dağılış bilgisi”,“deprem etkileri bilgisi”ve“deprem eğitimi”olmak üzere 3 alt boyutu içermektedir. Çalışma, katılımcıların söz konusu ölçek aracılığıyla elde edilen yanıtları üzerinden şekillenmiştir. Çıkan sonuçta sosyal bilgiler öğretmen adaylarının deprem bilgi düzeylerinin“Deprem Bölgeleri Dağılış Bilgisi”alt boyutunda“X ̅ =3,95; SS=0,629”;“Deprem Etkileri Bilgisi”alt boyutunda“X ̅ =4,39; SS=0,524”,“Deprem Eğitimi”alt boyutunda“X ̅ =3,56; SS=1,026”olarak hesaplanmıştır. Deprem bilgi puanlarının toplamından elde edilen genel ortalamanın ise“X ̅ =4,01; SS=0,534”olarak hesaplandığı görülmektedir. Bulgulardan hareketle, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının deprem bilgi seviyeleri 3 alt boyutta da yüksek çıkmış olmakla beraber“Deprem Etkileri Bilgisi”alt boyutunda deprem bilgi düzeyi daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sosyal bilgiler öğretmen adaylarının deprem bilgi düzeyine ışık tutacağı ve bu alandaki eksikliklerin giderilmesinde yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the earthquake knowledge levels of social studies teacher candidates after the earthquakes that occurred on February 6, 2023, centered in Elbistan and Pazarcık, Kahramanmaraş. A quantitative research method was employed, and data were collected using a scale. The scale was administered face-to-face to 375 social studies teacher candidates studying at universities located in the provinces of Malatya, Adıyaman, and Kahramanmaraş, which were among the most affected by the earthquake. Data entry and analysis were carried out through a data analysis program to present the findings scientifically. As the data collection tool, a survey appropriate to the structure of the study was used. The“Earthquake Knowledge Level Scale,”developed in 2022 by Prof. Dr. Murat Genç and Assoc. Prof. Dr. Erol Sözen from Düzce University, was utilized. This scale includes three sub-dimensions:“Knowledge of the Distribution of Earthquake Zones,”“Knowledge of Earthquake Effects,”and“Earthquake Education.”The study was structured based on participants' responses to this scale. According to the findings, the teacher candidates' mean scores were X̅=3.95 in“Knowledge of Earthquake Zone Distribution,”X̅=4.39 in“Knowledge of Earthquake Effects,”and X̅=3.56 in“Earthquake Education.”The overall average score was X̅=4.01. These results indicate that while earthquake knowledge levels were high across all three sub-dimensions, the highest level was observed in the“Knowledge of Earthquake Effects”dimension. It is believed that this study will shed light on the earthquake awareness of teacher candidates help guide efforts to address any deficiencies in this area.