Aydın yöresi bal ormanlarının yönetimi ve silvikültürel açıdan değerlendirilmesi
Management and silvicultural evalution of honey forests in Aydın region
- Tez No: 975869
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemiz sahip olduğu zengin florası ve farklı iklim kuşaklarının bir arada bulunması sayesinde arıcılık açısından oldukça elverişli bir ekolojik yapıya sahiptir. Arıcılık faaliyetlerini geliştirmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından Bal Ormanı Eylem Planı kapsamında kurulan bal ormanlarının (2013-2017) etkin kullanımı, bölgedeki insanların ekonomik refahını artırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; Aydın Bölgesi'nde oluşturulan bal ormanlarının etkin kullanımını incelemek ve silvikültürel açıdan değerlendirmektir. Araştırma alanı olarak Aydın Bölgesi sınırları içerisinde bulunan bal ormanlarında yerinde inceleme yapılarak, farklı ilçelerden 90 adet arıcıya kapalı uçlu anket soruları uygulanmıştır. Yapılan anket sonuçlarına göre arıcıların konaklama yeri bulmakta zorlandıkları, genelinin oluşturulan bal ormanları ile ilgili bilgilerinin olmadığı, artan iklim krizi ile birlikte kovan başına aldıkları verimin azaldığı ve kontrolsüz zirai tarım alanlarının ilaçlamalardan dolayı arı kayıplarının yaşandığı yönündedir. Yapılan arazi incelemeleri sonucunda oluşturulan bal ormanlarının içerisinde en aktif olarak faaliyet gösteren Karacasu Bölgesi Yeniköy Bal Ormanı'nın olduğu diğer bal ormanlarının işlevselliğini kaybettiği görülmüştür. Bal ormanlarının oluşturulması yalnızca arıcılık faaliyetlerinin desteklenmesine değil, aynı zamanda orman ekosistemlerinin iyileştirilmesine de katkı sağlamaktadır. Özellikle bozuk meşcere alanlarının rehabilitasyonu sürecinde bal ormanları hem ekolojik hem de ekonomik işlevleriyle öne çıkmaktadır. Bu tür uygulamalar artırılarak yerli flora türlerinin korunması ve çoğaltılması, oluşturulan alanların tarımsal ilaçlamalardan uzakta arı kolonilerinin zarar görmeyeceği şekilde önlemler alınması gereklidir. Arıcılığın devamı için her yıl artış gösteren bal ormanlarının uygun ekosistem koşullarına göre arıcıların aktif kullanılacağı şekilde oluşturulması gerekmekte olup, sürdürülebilir arazi yönetimi politikaları izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Rich flora and the coexistence of different climate zones, Türkiye possesses a highly favorable ecological structure for beekeeping. To support the development of beekeeping, the Turkish Ministry of Agriculture and Forestry has implemented the Honey Forest Action Plan(2013-2017), under which honey forests have been established to contribute both to regional economic welfare and the national economy. This study aims to examine the effective use of honey forests in the Aydın Region and evaluate them from a silvicultural perspective. Field research was conducted in honey forests located within Aydın's administrative borders, and a closed-ended questionnaire was administered to 90 beekeepers from various districts. According to the survey results, beekeepers face challenges in finding suitable accommodation, lack information about the established honey forests, experience reduced productivity per hive due to the intensifying climate crisis, and report bee losses caused by uncontrolled pesticide use. Field observations revealed that the Yeniköy Honey Forest in Karacasu is the most active site among the established forests, while many others have lost functionality. Honey forests contribute not only to apiculture but also to the restoration and enhancement of forest ecosystems. Particularly in the rehabilitation of degraded stands, honey forests play a dual role by providing both ecological and economic benefits. Increasing the number of such initiatives is vital for preserving native flora species and protecting bee colonies from harmful agricultural practices. For the sustainability of beekeeping, honey forests must be developed in ecologically suitable areas to ensure active use by beekeepers, accompanied by effective land management policies.