Hipertansif hasar üzerine hesperidin etkisinin skorlama sistemi ile hücresel düzeyde görüntülenmesi
Viewing of hesperidin's effect on hypertensive damage at the cellular level via a scoring system
  1. Tez No: 975873
  2. Yazar: ÖZLEM FİDAN TOYLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA PARLAK AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
NG-nitro-L-arjinin metil ester (L-NAME), arteriyel kan basıncının artmasına ve hipertansiyon gelişmesine yol açan bir nitrik oksit sentaz (NOS) inhibitörüdür. Hesperidin, turunçgillerde özellikle limon ve portakalda bulunan bir flavanon glikozitidir ve çeşitli biyolojik aktivitelere sahiptir. Chemerin, metabolik ve kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili olarak oldukça ilgi çeken ve enerji metabolizması, inflamasyon ve vasküler fonksiyonlar üzerinde önemli etkilere sahip olan bir adipokindir. Bu çalışma ile, L-NAME ile oluşturulan hipertansif hasar üzerine hesperidinin kalp ve böbrek dokusundaki histopatolojik değişiklikler ile chemerin ekspresyonları üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada, erişkin 28 adet Spraque-Dawley erkek sıçan her grupta 7'şer adet olmak üzere seçilip toplam 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna; 21 gün boyunca günlük 0.5 ml zeytinyağı oral gavajla verildi. L-NAME grubuna; 21 gün boyunca günlük 50 mg/kg/BW dozunda L-NAME zeytinyağı ile birlikte oral gavajla verildi. L-NAME+hesperidin grubuna; 21 gün boyunca günlük 50 mg/kg/BW dozunda L-NAME ve akabinde 30 mg/kg/BW dozunda hesperidin zeytinyağı ile birlikte oral gavajla verildi. Hesperidin grubuna; 21 gün boyunca günlük 30 mg/kg/BW dozunda hesperidin zeytinyağı ile birlikte oral gavajla uygulandı. Tüm sıçanların çalışmanın 0., 7., 14. ve 21. günlerinde ölçülen kan basıncı değerleri bakımından gruplar arasında anlamlı bir farklılık belirlendi (p<0.05). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında L-NAME grubu sıçanların sistolik kan basıncı (SKB) değerlerinde önemli bir artış olduğu (p<0.05) tespit edildi. L-NAME grubuna kıyasla L-NAME+hesperidin grubunda ise SKB değerlerinde anlamlı bir azalış olduğu (p<0.05) dikkati çekti. Kontrol grubuna kıyasla L-NAME grubu sıçanlara ait kalp ve böbrek dokularında belirgin histopatolojik değişiklikler tespit edilirken, L-NAME grubuna kıyasla L-NAME+hesperidin grubunda bu değişikliklerin hafiflediği tespit edildi. Kontrol grubuna kıyasla L-NAME grubu sıçanlara ait kalp ve böbrek dokusunda artmış G protein-bağlı reseptör kemokin benzeri reseptör 1 (CMKLR1) immünoreaktivitesi saptanırken (p<0.05), L-NAME grubuna kıyasla L-NAME+hesperidin grubunda azalmış CMKLR1 immünoreaktivitesi belirlendi (p<0.05). Sonuçta, hesperidinin deneysel hipertansiyon modelinde sıçanların kalp ve böbrek dokularında oluşan morfolojik değişiklikler ile chemerin immünoreaktivitesi üzerine düzenleyici etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
NG-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME) is a nitric oxide synthase (NOS) inhibitor that induces hypertension by increasing arterial blood pressure. Hesperidin, a flavanone glycoside abundantly found in citrus fruits such as lemons and oranges, possesses various biological activities. Chemerin is an adipokine with key roles in energy metabolism, inflammation, and vascular function, and is closely associated with metabolic and cardiovascular disorders. This study aimed to investigate the effects of hesperidin on histopathological changes and chemerin expressions in heart and kidney tissues on L-NAME-induced hypertensive damage. Twenty-eight adult male Sprague-Dawley rats were randomly divided into four groups (n = 7 per group): Control group (0.5 mL olive oil/day), L-NAME group (50 mg/kg BW/day), L-NAME + Hesperidin group (50 mg/kg BW/day L-NAME followed by 30 mg/kg BW/day hesperidin), Hesperidin group (30 mg/kg BW/day). All treatments were administered via oral gavage for 21 days. Systolic blood pressure (SBP) was recorded on days 0, 7, 14, and 21. Histopathological evaluations and CMKLR1 immunoreactivity assessments were performed on heart and kidney tissues. L-NAME administration significantly increased SBP compared to the control group (p<0.05), whereas co-treatment with hesperidin significantly reduced SBP compared to the L-NAME group (p<0.05). Histopathological examination revealed marked tissue damage in the heart and kidneys of the L-NAME group, which was notably ameliorated in the L-NAME + Hesperidin group. Furthermore, CMKLR1 immunoreactivity was significantly elevated in L-NAME-treated rats (p<0.05) but decreased upon hesperidin treatment (p<0.05). As a result, it was concluded that hesperidin has a regulatory effect on morphological changes and chemerin immunoreactivity in the heart and kidney tissues of rats in the experimental hypertension model.