Etilen glikol ile oluşturulan böbrek taş hastalığı modelinde Panax ginseng'in koruyucu etkileri
Investigation of the protective effect of Panax ginseng in kidney stone disease model induced by ethylene glycol
- Tez No: 975907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK EMRE ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Üriner sistem taş hastalığı, tekrarlayan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yaygın bir ürolojik problemdir. Taş oluşum sürecinde, özellikle böbrek dokusunda oluşan oksidatif stres önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, güçlü antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip Panax ginseng'in, etilen glikol ile oluşturulan böbrek taşı modelinde renal hasar üzerindeki koruyucu etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 24 erkek Wistar albino sıçan; kontrol, etilen glikol (EG) ve EG + Panax ginseng (EG+PG) olmak üzere üç gruba rastgele dağıtıldı. Deney süresince sıçanlar kontrollü laboratuvar koşullarında, ad libitum su ve yem erişimiyle barındırıldı. Dört hafta boyunca, kontrol grubuna sadece içme suyu verilirken, EG grubuna %0,75 EG içeren içme suyu ve 0,5 ml serum fizyolojik; EG + PG grubuna ise aynı EG protokolüne ek olarak 100 mg/kg dozunda PG 0,5 ml oral gavaj ile verildi. Deney sonunda, metabolik kafeslerde 24 saatlik idrar örnekleri toplandı; ardından hayvanlardan eter anestezisi altında intrakardiyak kan örnekleri alınarak dekapitasyon gerçekleştirildi. İdrar örneklerinde sitrat, kreatinin, kalsiyum, oksalat ve serum örneklerinde TNF-α, IL-6, IL-10 analizleri yapıldı. Böbrek dokularında kaspaz-3, myeloperoksidaz (MPO), glutatyon (GSH), osteopontin, N-asetil-β-glukozaminidaz (NAG) ve Na⁺/K⁺-ATPaz gibi oksidan hasar biyobelirteçlerin düzeyleri ölçüldü. Histopatolojik incelemeler, ışık ve taramalı elektron mikroskobu kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: EG uygulanan grupta idrarda kalsiyum ve sitrat düzeylerinde anlamlı azalma, oksalat düzeyinde ise anlamlı artış tespit edildi. Panax ginseng tedavisinin bu parametrelerde iyileşme sağladığı, ancak sitrat düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla hâlâ düşük kaldığı görüldü. Serum örneklerinde TNF-α ve IL-6 düzeylerinin EG grubunda yükseldiği, Panax ginseng tedavisi ile bu artışların kısmen baskılandığı izlendi. Antiinflamatuar sitokin IL-10 düzeyinin ise EG grubunda azaldığı ve Panax ginseng ile düzeldiği gözlendi. İdrarda kristal analizinde, EG grubunda yoğun kristal oluşumu ve kümelenme saptanırken, tedavi grubunda bu bulguların anlamlı şekilde azaldığı belirlendi. Böbrek dokularında EG uygulaması sonrası GSH düzeylerinde azalma, MPO ve kaspaz-3 aktivitelerinde artış olduğu, bu etkilerin Panax ginseng tedavisi ile anlamlı ölçüde düzeldiği izlendi. Ayrıca, Na⁺/K⁺-ATPaz aktivitesinin EG grubunda belirgin şekilde azaldığı; NAG ve osteopontin düzeylerinin ise arttığı, tedavi ile bu parametrelerde olumlu değişikliklerin olduğu tespit edildi. Histopatolojik incelemeler ise ışık ve taramalı elektron mikroskop bulgularının biyokimyasal sonuçları desteklediğini gösterdi. Sonuç: Panax ginseng, antioksidan, antiinflamatuar ve antiapoptotik etkileri sayesinde deneysel nefrolitiazis modelinde böbrek taşı oluşumunu engellemiş ve taşa bağlı hücresel hasara karşı böbrek dokusunu korumuştur. Çalışmanın sonuçları, Panax ginseng'in nefrolitiazis tedavisinde tamamlayıcı ve yeni bir alternatif ajan olarak klinik çalışmalara önemli katkılar sağlayabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca bu çalışma, literatürde ilk kez Panax ginseng'in deneysel nefrolitiazis modelinde koruyucu etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Urolithiasis is a common urological disorder that recurs and adversely affects quality of life. Oxidative stress, particularly in renal tissue, plays a significant role in stone formation. This study aimed to evaluate the protective effects of Panax ginseng, known for its strong antioxidant and anti-inflammatory properties, on renal damage in an ethylene glycol-induced kidney stone model. Material and Method: Twenty-four male Wistar albino rats were randomly divided into three groups: control, ethylene glycol (EG), and EG + Panax ginseng (EG+PG). Animals were housed under controlled laboratory conditions with ad libitum access to water and food. For four weeks, the control group received only drinking water, the EG group received 0.75% EG in drinking water plus 0.5 mL saline, and the EG+PG group received the same EG protocol plus 100 mg/kg PG by oral gavage. At the end of the experiment, 24-hour urine samples were collected in metabolic cages. Following ether anesthesia, intracardiac blood samples were drawn and animals were decapitated. Biochemical analyses (calcium, oxalate, citrate, creatinine, TNF-α, IL-6, IL-10) were performed on serum and urine samples. Renal tissue levels of MPO, GSH, caspase-3, osteopontin, NAG, and Na⁺/K⁺-ATPase were measured. Histopathological evaluations were conducted using light and scanning electron microscopy. Results: In the EG group, significant decreases in urinary calcium and citrate and an increase in oxalate were observed. Panax ginseng treatment improved these parameters, though urinary citrate levels remained lower than in the control group. TNF-α and IL-6 levels were elevated in the EG group and partially suppressed by Panax ginseng treatment. IL-10 levels decreased in the EG group but normalized with Panax ginseng. Urine crystal analysis showed dense crystal formation and aggregation in the EG group, which significantly declined in the treatment group. EG also reduced renal GSH levels and increased MPO and caspase-3 activities; these effects were significantly reversed with Panax ginseng. EG caused a marked decrease in Na⁺/K⁺-ATPase activity and increases in NAG and osteopontin, which improved with treatment. Histopathological findings supported the biochemical results. Conclusion: Panax ginseng prevented stone formation and protected renal tissue from stone-related cellular injury in an experimental nephrolithiasis model via its antioxidant, anti-inflammatory, and antiapoptotic effects. The results suggest that Panax ginseng could serve as a complementary and promising agent in nephrolithiasis treatment, with potential contributions to future clinical studies. Furthermore, this study provides the first experimental evidence in the literature demonstrating the protective role of Panax ginseng in an ethylene glycol-induced nephrolithiasis model.