Elektrikli araçlarda otonom filo yönetim sistemi için federe öğrenme mimarisi ile prognostik sistemi
Federated learning based prognostic system for autonomous fleet management of electrical vehicles
  1. Tez No: 975912
  2. Yazar: METİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Robotik Bilim Dalı
Özet
Elektrikli araç (EV) filolarının verimli ve uzun ömürlü bir şekilde kullanımı için Şarj Durumu (SoC) ve Sağlık Durumu (SoH) gibi temel göstergelerin doğru ve güvenilir biçimde tahmin edilmesini gerektirir. Bu çalışmada, Batarya Yönetim Sistemleri (BMS) ve Prognostik Sağlık Yönetimi (PHM) alanında EV filo yönetimi karar destek süreçlerine katkı sunmak amacıyla, yapay zekâ (AI) tabanlı tahmin modellerini içeren bir yaklaşım sunulmaktadır. Bu doğrultuda önce tek bir EV'de SoC tahmini için geliştirilen Transformer tabanlı bir model önerilmiştir. Daha sonra, veri mahremiyeti, iletişim maliyetleri ve heterojenlik gibi bazı sınırlılıkları göz önünde bulundurularak, tahmin sürecinin dağıtık ortamlarda da gerçekleştirilmesine olanak tanıyan Federe Öğrenme (FL) mimarisi kullanılmıştır. EV filoları için önerilen FL tabanlı yaklaşımda hem SoC hem de SoH tahmini gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda özgün olarak geliştirilen Federe Uyarlanabilir İstemci Momentumu (FedACM) yöntemi, istemciler arası veri heterojenliğini ve dağılım dengesizliklerini azaltmak amacıyla özelleştirilmiş bir momentum güncelleme mekanizması ile desteklenmiştir. FL temelli SoH tahmini çalışmasında ise, sabit bir rota üzerinde toplanan sürüş verileri ile sürücü davranışları hız temelli özniteliklerle analiz edilerek Dinamik Zaman Bükülmesi (DTW) algoritmasıyla benzerlik ölçülmüş ve her istemciye ağırlık değeri atanmıştır. SoH değeri, birim SoC değişimine karşılık gelen mesafe üzerinden referansla hesaplanmış ve FL yaklaşımıyla global tahmin elde edilmiştir. Önerilen yöntemler NASA, BMW i3, Stanford ve Musoshi L5 gibi çeşitli farklı alanlardaki veri kümeleri üzerinde yapılan deneysel çalışmalarda başarı ile test edilmiştir. Ayrıca verinin bir sunucuda toplanması senaryosunda merkezi yaklaşımların başarımı ise LSTM, Bi-LSTM ve SVR gibi klasik yöntemlerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, FL tabanlı modellerin yalnızca yüksek doğrulukla tahmin sunmakla kalmadığını, aynı zamanda veri gizliliği, ölçeklenebilirlik ve kişiselleştirilmiş yönetim açısından da önemli avantajlar sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu yaklaşım batarya kullanımın kritik olduğu tüm robotik ve mekatronik sistem filoları için ölçeklenebilir.
Özet (Çeviri)
For the efficient and long-lasting operation of electric vehicle (EV) fleets, it is essential to accurately and reliably predict key indicators such as State of Charge (SoC) and State of Health (SoH). In this study, an artificial intelligence (AI)-based predictive framework is proposed to contribute to decision support processes in EV fleet management, particularly within the domains of Battery Management Systems (BMS) and Prognostic Health Management (PHM). Accordingly, a Transformer-based model was first developed for SoC estimation in a single EV. Subsequently, considering limitations such as data privacy, communication cost, and heterogeneity, a Federated Learning (FL) architecture was employed to enable the prediction process to be carried out in distributed environments as well. Within the proposed FL-based approach for EV fleets, both SoC and SoH estimation were performed. In this context, a novel Federated Adaptive Client Momentum (FedACM) method was introduced, which incorporates a customized momentum update mechanism to mitigate inter-client data heterogeneity and distribution imbalances. In the FL-based SoH estimation task, driving data collected on a fixed route were analyzed using speed-based features to capture driver behavior. Similarities were measured with the Dynamic Time Warping (DTW) algorithm, and weight values were assigned to each client. The SoH value was then calculated with reference to the distance corresponding to a unit SoC change, and a global prediction was obtained through the FL approach. The proposed methods were successfully validated through experimental studies on diverse datasets, including NASA, BMW i3, Stanford, and Musoshi L5. In addition, under a centralized data collection scenario, the performance of centralized approaches was comparatively evaluated against classical methods such as LSTM, Bi-LSTM, and SVR. The findings reveal that FL-based models not only provide highly accurate predictions but also offer significant advantages in terms of data privacy, scalability, and personalized management. This approach is scalable to all robotic and mechatronic system fleets where battery usage is critical.