Geri alma ve ilerletme cerrahileri sonrasında inferior alveolar sinirin pozisyonundaki değişiklikler ve nörosensöryal iyileşme üzerindeki etkisi
Retrospective evaluation of positional changes in the inferior alveolar nerve following mandibular setback and advancement surgeries: Effects on neurosensory recovery
  1. Tez No: 975934
  2. Yazar: MUSTAFA ARAS SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE DOĞANAY ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sagittal split osteotomisi sonrasında inferior alveolar kanalın pozisyonundaki değişikliklerin nörosensöryal iyileşmeye etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle ortognatik cerrahi geçiren hastalarda İAK'ın cerrahi öncesi ve sonrası konum farklılıkları incelenerek, bu değişimlerin nörosensöryal bozukluk ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışma, Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nde 2017–2024 yılları arasında sınıf II veya sınıf III dentofasiyal deformite nedeniyle ortognatik cerrahi uygulanmış 40 hasta üzerinde geriye dönük olarak yürütülmüştür. Dahil edilme kriterleri arasında en az 6 aylık takip, cerrahi öncesi ve sonrasında (≥6 ay) alınmış bilgisayarlı tomografi görüntüleri ve öznel duyusal değerlendirme anketinin bulunması yer almıştır. Mandibula ve İAK'ın üç boyutlu rekonstrüksiyonları Nemo Fab ve Mesh Mixer yazılımlarıyla elde edilmiştir. İAK'ın x, y ve z düzlemlerindeki yer değiştirmeleri ölçülmüş, nörosensöryal bozuklukların şiddeti ise 10 soruluk görsel analog ölçek anketi ile değerlendirilmiştir. Postoperatif analizlerde İAK'ta mediolateral ve vertikal yönde anlamlı pozisyon değişiklikleri saptanmıştır. Ancak bu yer değiştirmelerin uzun dönem nörosensöryal iyileşme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür (p>0.05). Daha büyük mandibular hareketlerin geçici duyusal bozukluk riskini artırdığı, ancak iyileşme oranlarının İAK pozisyon değişikliklerinden bağımsız olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgular dahilinde, ileri ve geri alma cerrahilerinde İAS'ın hasar riskinin benzer olduğu; postoperatif dönemde görülen duyusal bozuklukların tek başına deformite tipiyle açıklanamayacağı, aynı zamanda mandibular kanalın lokasyonunun ve sinirin üç boyutlu düzlemdeki hareketinin de duyu bozukluğuna katkı sağladığı gösterilmiştir. Bu çalışma ile, preoperatif olarak inferior alveolar kanalın dış kortekse yakın olmasının duyu kaybını artıran bir faktör olduğu sonucuna varılabilir. Ortognatik cerrahi geçiren hastalarda ise tek başına duyu fonksiyon bozukluğunun tedavi memnuniyeti ve sosyal yaşam üzerindeki etkisinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of positional changes in the inferior alveolar canal after sagittal split osteotomy on neurosensory recovery. By examining the pre- and postoperative positions of the IAC in patients undergoing orthognathic surgery, the relationship between these changes and neurosensory disturbances was investigated. The study was conducted retrospectively on 40 patients with Class II or Class III dentofacial deformities who underwent orthognathic surgery at Bezmialem Vakıf University between 2017 and 2024. Inclusion criteria required a minimum follow-up period of 6 months, preoperative and postoperative (≥6 months) computed tomography scans, and completion of a subjective neurosensory evaluation survey. Three-dimensional reconstructions of the mandible and IAC were generated using Nemo Fab and Mesh Mixer software. Positional changes of the IAC along the x, y, and z axes were measured, and the severity of neurosensory disturbances was assessed with a 10-item visual analog scale questionnaire. Postoperative analyses revealed significant mediolateral and vertical positional changes in the IAC; however, these displacements were not statistically significant in terms of their impact on long-term neurosensory recovery (p > 0.05). Although larger mandibular movements increased the risk of transient sensory disturbances, recovery rates were found to be independent of IAC positional changes. The findings demonstrated that the risk of inferior alveolar nerve injury is comparable in both advancement and setback surgeries. Postoperative sensory disturbances cannot be explained solely by the type of deformity but are also influenced by the location of the mandibular canal and the three-dimensional displacement of the nerve. It can be concluded that preoperatively, closer proximity of the IAC to the outer cortex increases the likelihood of sensory loss. Nevertheless, in patients undergoing orthognathic surgery, sensory dysfunction alone was found to have a limited effect on treatment satisfaction and social life.