Triazol içeren ligandlar ve Ag(I) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve antikanser, antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of anticancer and antibacterial properties of triazol-containing ligands and ag(i) complexes
- Tez No: 975963
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında propargil grubu içeren bileşiklerle (4a-d) azid bileşiklerinin (1s-2s) klik reaksiyonundan 1,2,3-triazol halkası içeren bileşikler (5a-d,6a-6d) elde edilmiştir. 1,2,3-Triazol halkası içeren bileşikler ile AgNO3'ın (M:L) 1:1 ve 1:2 oranlarında tepkimesi sonucu 7a-d, 8a-8d Ag(I) kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FTIR, 1H(13C) NMR ve kütle spektroskopileri ile karakterize edilmiştir. Ayrıca tek kristali elde edilen bileşiklerin moleküler yapıları X-ışını kırınımı yöntemiyle belirlenmiştir. Bu bağlamda, 1,2,3-triazol bileşiklerinden 5c, 5d, 6a ve 6d bileşiklerinin; Ag(I) komplekslerinden ise 7a, 7c, 7d ve 8a bileşiklerinin tek kristali elde edilmiştir. Ag(I) komplekslerinden 7a, 7d ve 8a dimerik yapılı bir koordinasyon kompleksi oluşturuken; 7c koordinasyon polimeri oluşturmuştur. Bileşiklerin in vitro ortamda kanserli kondrosarkom hücre hattı (OUMS) ve sağlıklı insan endotel hücre hattı (HUVEC) üzerinde sitotoksik etkileri incelenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin IC50 değerleri hesaplanmış, referans ticari ilaç olan sisplatinin (OUMS ve HUVEC hücre hatlarında IC₅₀ değerleri sırasıyla 121.8 µg/mL ve 108.9 µg/mL) IC50 değeri ile kıyaslanmıştır. Bileşiklerin OUMS hücre hattı üzerindeki IC₅₀ değerleri 7.059–876.0 µg/mL, HUVEC hücre hattı üzerindeki IC₅₀ değerleri ise 4.87–789.1 µg/mL aralığında saptanmıştır. Bu referans değerlere göre, 5c, 6a ve 6d ligandları dışındaki tüm bileşiklerin OUMS hattında, sisplatine kıyasla daha düşük IC₅₀ değerleri sergileyerek daha güçlü sitotoksik etki gösterdiği tespit edilmiştir. 7c kompleksi, sağlıklı hücre hattı olan HUVEC'e kıyasla (IC₅₀: 36.72 µg/mL), OUMS kanser hücre hattında (IC₅₀: 21.99 µg/mL) anlamlı düzeyde daha düşük bir IC₅₀ değerine sahip bulunmuştur. Bileşikler E. coli, K. pneumoniae, B. cereus ve S. aureus patojen bakteriler ile muamele edilmiş ve her bir bileşik için MIC değerleri belirlenmiştir. MIC değerleri referans antibiyotik streptomisin ile karşılaştırılmıştır. Bileşiklerin referans antibiyotik olan streptomisine kıyasla daha yüksek konsantrasyonlarda antibakteriyel aktivite gösterdiği gözlemlenmiştir. 5c ve 6d ligandları test edilen 4 patojen bakteri üzerinde de çalışılan konsantrasyon aralığında öldürücü etki göstermemiştir. 5a ve 6a ligandları K. pneumoniae bakterisine karşı 2.5 mg/mL konsantrasyonda inhibisyon sağlayarak en düşük MIC değerine ulaşan ligandlar olmuştur. Buna karşın, Ag(I) komplekslerinin, aynı bakteriler üzerinde ligandlara kıyasla daha yüksek antibakteriyel aktivite gösterdiği belirlenmiştir. 7a ve 8a kompleksleri, K. pneumoniae üzerinde 625 µg/mL konsantrasyonda etkili olarak en güçlü antibakteriyel etkiyi sergileyen grubu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, compounds containing propargyl group (4a-d) were obtained from the click reaction of azide compounds (1s-2s) with compounds containing a 1,2,3-triazole ring (5a-d, 6a-6d). The reaction of the compounds containing 1,2,3-triazole ring with AgNO₃ (M:L) in 1:1 and 1:2 ratios yielded the Ag(I) complexes 7a-d and 8a-8d. The structures of the synthesized compounds were characterized by FTIR, 1H(13C) NMR, and mass spectrometry. Furthermore, the molecular structures of the compounds for which single crystals were obtained were determined by X-ray diffraction. In this context, single crystals were obtained for the 1,2,3-triazole compounds 5c, 5d, 6a, and 6d, and for the Ag(I) complexes 7a, 7c, 7d, and 8a. The Ag(I) complexes 7a, 7d, and 8a formed a dimeric coordination complex, while 7c formed a coordination polymer. The cytotoxic effects of the compounds were investigated in vitro on the cancerous chondrosarcoma cell line (OUMS) and healthy human endothelial cell line (HUVEC). The IC₅₀ values of the synthesized compounds were calculated and compared with the IC₅₀ value of the reference commercial drug cisplatin (IC₅₀ values of 121.8 µg/mL and 108.9 µg/mL in the OUMS and HUVEC cell lines, respectively). The IC₅₀ values of the compounds on the OUMS cell line were found to be in the range of 7.059–876.0 µg/mL, while the IC₅₀ values on the HUVEC cell line were in the range of 4.87–789.1 µg/mL. Based on these reference values, it was determined that all compounds except for the 5c, 6a, and 6d ligands exhibited lower IC₅₀ values compared to cisplatin in the OUMS cell line, demonstrating a stronger cytotoxic effect. The 7c complex was found to have a significantly lower IC₅₀ value in the OUMS cancer cell line (IC₅₀: 21.99 µg/mL) compared to the healthy cell line HUVEC (IC₅₀: 36.72 µg/mL). The compounds were treated with the pathogenic bacteria E. coli, K. pneumoniae, B. cereus, and S. aureus, and MIC values were determined for each compound. MIC values were compared with the reference antibiotic streptomycin. The compounds were observed to exhibit antibacterial activity at higher concentrations compared to the reference antibiotic streptomycin. The 5c and 6d ligands did not show lethal effects on the four pathogenic bacteria tested within the concentration range studied. The 5a and 6a ligands provided inhibition against K. pneumoniae at a concentration of 2.5 mg/mL, achieving the lowest MIC values. In contrast, Ag(I) complexes were found to exhibit higher antibacterial activity than ligands against the same bacteria. Complexes 7a and 8a formed the group that exhibited the strongest antibacterial effect, being effective against K. pneumoniae at a concentration of 625 µg/mL.