Allegory, fable, and dystopia as vehicles of reflections of inner evil and political breakdown in Animal Farm and Lord of the Flies
Hayvan Çiftliği ve Sineklerin Tanrısı'ndaiçsel kötülüğün ve siyasal çöküşün yansımalarının araçları olarakallegori, fabıl ve distopya
  1. Tez No: 975970
  2. Yazar: FİKRİYE HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE ÇİĞDEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, George Orwell'in Hayvan Çiftliği (1945) ve William Golding'in Sineklerin Tanrısı (1954) eserlerinde alegori, fabl ve distopik unsurların tematik ve yapısal etkileşimini inceleyerek, bu edebi çerçevelerin insan doğasındaki gizli kötülüğü ve bunun siyasi sistemler üzerindeki yıkıcı etkilerini nasıl açığa çıkardığını analiz etmektedir. Karşılaştırmalı bir bakış açısıyla, her iki yazarın da izole mikrokozmoslar—otoriter bir çiftlik ve kanunsuz bir ada—oluşturarak, kontrolsüz güç arayışı ve korkuya dayalı kontrolün ortaya çıkardığı ahlaki çöküş ve ideolojik çözülmeyi nasıl tasvir ettikleri incelenmektedir. Ana karakterlerin, mekânların ve anlatı araçlarının toplumsal kırılganlık ve etik çöküşün sembolleri olarak oynadıkları sembolik rollere vurgu yapılmaktadır. Araştırma, nihayetinde, alegori, distopya ve fablın sadece sanatsal stratejiler değil, aynı zamanda yönetim biçimleri, ahlak ve medeniyet ile vahşilik arasındaki tehlikeli dengeye dair felsefi eleştiriler olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the thematic and structural interplay of allegory, fable, and dystopian elements in George Orwell's Animal Farm (1945) and William Golding's Lord of the Flies (1954), analysing how these literary frameworks serve to unmask the latent evil within human nature and its corrosive effects on political systems. Through a comparative lens, the study examines how both authors construct isolated microcosms—an authoritarian farm and a lawless island—to illustrate the moral decay and ideological disintegration that emerge from the unchecked pursuit of power and fear-induced control. Emphasis is placed on the symbolic roles of key characters, settings, and narrative devices as embodiments of societal fragility and ethical collapse. The research ultimately argues that allegory, dystopia and fable are not only artistic strategies but philosophical critiques of governance, morality, and the perilous balance between civilization and savagery.