Aleksandr Nikolayeviç Garkavets'in hayatı, eserleri ve Türkolojiye katkıları
Life and works of Aleksandr Nikolaevich Garkavetski and his contributions to Turkology
  1. Tez No: 975976
  2. Yazar: MUSTAFA SAİD ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Hazırlanmış olan yüksek lisans tezinde Türk lehçeleri, Türk tarihi ve Türk kültürüne büyük katkılar sağlamış olan Aleksandr Nikolayeviç Garkavets tanıtılmaya çalışılmıştır. Tezin girişinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiş, A. N. Garkavets'in çalışma alanlarından bahsedilmiştir. Tezin birinci bölümünde A. N. Garkavets'in hayatı hakkında bilgiler verilmiştir. Ailesi, okuduğu okullar, iş hayatı, çalışma yaptığı alanlar ve aldığı ödüller konuları anlatılmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde A. N. Garkavets'in eserleri incelenmiştir. Bölüm A. N. Garkavets'in kitapları, makaleleri, ansiklopedi ve kitaplarda hazırladığı bölümler, ders araçları ve ders programları, hazırladığı tezlerin tanıtımlarından oluşmaktadır. Bu bölümde A. N. Garkavets'in kitapları ayrıntılı olarak incelenmiş, yayın bilgileri, eserin içeriği hakkında bilgiler ve esere yapılan atıflar belirtilmiştir. Diğer alt bölümlerde A. N. Garkavets'in çalışmaları ile ilgili kısa bilgiler verilmiştir. v Tezin üçüncü bölümünde A. N. Garkavets'in yapmış olduğu çalışmalarla Türkolojiye sağladığı faydaları anlatılmaya çalışılmıştır. Bu bölümde de ifade edildiği üzere A. N. Garkavets hayatının büyük bir kısmını Türk kültür ve lehçelerini araştırmaya adamış bir bilim adamıdır. A. N. Garkavets'in eserleri incelendiğinde görülmektedir ki Türkolojiye olan en büyük katkısı, unutulma tehlikesiyle karşı karşıya olan Türk lehçeleri üzerine yaptığı derlemeler ve Türklerle ilgili çalışma yapan insanların ilgisini bu lehçelere çekmeyi başarabilmiş olmasıdır. Tezin sonuç bölümünde yapılan çalışmadan elde edilen bulgular verilmiştir. Bu bölümde A. N. Garkavets'in kitapları başta olmak üzere, yaptığı çalışmaların ortaya koyduğu sonuçlardan bahsedilmiştir. Sonuç bölümünün ardından kaynakça verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis Aleksandr Nikolayevich Garkavets who has provided major contributions to Turkish history, Turkish culture and Turkish dialects is described. In the introductory part of the thesis, some information about thesis is given and A. N. Garkavets'in fields of study are discussed. In the first part of the thesis provides information about the life of A. N. Garkavets. His parents, schools, read, work, study areas and awards were told. In the second part of the thesis works of Garkavets examined. This part consists of Garkavets's books, articles, encyclopedias, course tools, course schedules and presentations of his thesis. In this part books of A. N. Garkavets studied in detail, were informed about the content of the work and publishing information and stated references to works. In other sub-sections information concerning the work of A. N. Garkavets was given. In the third part of the thesis works of A. N. Garkavets and benefits to Turkology are explained. As explained in this part a large part of A. N Garkavets is dedicated to the study of Turkish culture and dialects. It can be seen by his works that his greatest