Linux işletim sisteminin tanıtımı ve derste anlatımı
Entroduction of linux operating systems and teaching in course
  1. Tez No: 97598
  2. Yazar: ABDULKERİM ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ALSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Linux İşletim Sistemi incelenmiş ve eğitimde nasıl kullanılabileceği araştırılmıştır. 1. Bölümde hiç bilmeyen bir öğrenciye Linux İşletim Sisteminin tanıtımı yapılmıştır. 2. Bölümde ; Linux İşletim Sisteminin nasıl kurulacağı anlatılmıştır. 3. Bölümde ; Linux İşletim Sisteminde dosya - dizin işlemleri anlatılmıştır. 4. Bölümde ; Linux İşletim Sisteminde sistem yönetimi incelenmiştir. 5. Bölümde ; Linux İşletim Sisteminde X-Window grafik arayüzü ele alınmıştır. 6. Bölümde ; Linux İşletim Sisteminde Ağ konusu anlatılmıştır. 7. Bölümde ; Linux İşletim Sisteminin Internet uygulamalarında nasıl kullanılabileceği ve DHCP Sunucusu açıklanmıştır. 8. Bölümde ; Linux İşletim Sisteminde HTTP Sunucusu anlatılmıştır. 9. Bölümde ; Linux İşletim Sisteminde DNS anlatılmıştır! n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Linux operating system is explained in detail and how it can be used as an operating system course in technical education. In the first chapter of this study, Linux Operating System is introduced to the students who knows nothing about Linux. In the second chapter, the installation of Linux Operating System is explained. In the third chapter, file and directory processes are explained. In the fourth chapter, system management in Linux is explained. In the fifth chapter, X- Window graphical user interface is explained. In the sixth chapter, the network set up in Linux is explained. In seventh chapter, the usage of Linux in internet applications, and DHCP Server, are explained. In the eighth chapter, HTTP Server is explained. In the ninth chapter, Domain Name Server is explained.