Allium Cepa L. (Liliaceae) kökenli eksozom benzeri nano veziküllerin sıçanlarda Tiyoasetamid ile indüklenmiş karaciğer fibrozisi üzerine etkisi
Effect of Allium Cepa L. (Liliaceae) derived exosome-like nanovesicles on Thiocacetamide-induced liver fibrosis in rats
- Tez No: 976022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜNA ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Biyoteknoloji, Histology and Embryology, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Allium Cepa L. (Liliaceae) kökenli nano veziküllerin (AC-NV), Tiyoasetamid (TAA) ile indüklenmiş karaciğer fibrozisindeki olası antifibrotik etkileri araştırılmıştır. Sprague Dawley sıçanlar Sham, TAA ve AC-NV olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. TAA ve AC-NV gruplarında fibrozis modeli, intraperitoneal TAA uygulaması ile oluşturulmuştur. AC-NV grubuna ek olarak kırmızı soğan (Allium Cepa L. (Liliaceae)) kaynaklı nano veziküller intraperitoneal yolla verilmiştir. Karaciğer dokuları, Hematoksilen-Eozin (H&E), Masson Trikrom (MT) ve Pikro Sirius Kırmızısı (PSR) boyamaları ile histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Kolajen birikimi, bağ dokusu artışı ve morfolojik değişiklikler ışık mikroskobu ile incelenmiştir. Serum örneklerinde aspartat aminotransferaz (AST) ve alanin aminotransferaz (ALT) düzeyleri ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. TAA grubunda belirgin kolajen depolanması, hepatik köprüleşme, safra kanalı proliferasyonu ve nekrotik hücresel değişimler tespit edilmiştir. AC-NV grubunda bu patolojik bulguların TAA grubuna kıyasla daha hafif olduğu gözlenmiştir. Serum AST ve ALT düzeyleri, TAA ve AC-NV gruplarında Sham grubuna göre yüksek bulunmuş, ancak AC-NV grubunda TAA grubuna kıyasla anlamlı şekilde düşük saptanmıştır. Sonuçlar, AC-NV'lerin TAA ile indüklenen karaciğer fibrozisinde histolojik ve biyokimyasal iyileşme sağlayarak potansiyel antifibrotik etki gösterebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential antifibrotic effects of Allium cepa L. (Liliaceae) derived nanovesicles (AC-NVs) in thioacetamide (TAA) induced liver fibrosis were investigated. Sprague Dawley rats were divided into three groups: Sham, TAA, and AC-NV. The fibrosis model in the TAA and AC-NV groups was established via intraperitoneal administration of TAA. In addition, the AC-NV group received red onion (Allium cepa L. (Liliaceae)) derived nanovesicles intraperitoneally. Liver tissues were histopathologically evaluated using Hematoxylin–Eozin (H&E), Masson's Trichrome (MT), and Picro Sirius Red (PSR) staining. Collagen accumulation, connective tissue expansion, and morphological changes were examined under a light microscope. Serum aspartate aminotransferase (AST) and alanine aminotransferase (ALT) levels were determined using the ELISA method. In the TAA group, marked collagen deposition, hepatic bridging, bile duct proliferation, and necrotic cellular changes were detected. In the AC-NV group, these pathological findings were observed to be less severe compared to the TAA group. Serum AST and ALT levels were elevated in the TAA and AC-NV groups compared to the sham group, but were significantly lower in the AC-NV group than in the TAA group. The results suggest that AC-NVs may exert potential antifibrotic effects in TAA-induced liver fibrosis by providing histological and biochemical improvement.