Farklı seanslarda yapılan bilateral diz artroplastisi sonuçları ve iki cerrahi arası optimal sürenin değerlendirilmesi
Outcomes of bilateral total knee arthroplasty performed in separate sessions and evaluation of the optimal interval between procedures
  1. Tez No: 976076
  2. Yazar: ERCAN ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHADDİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Aşamalı bilateral total diz artroplastisinde (TDA) ikinci cerrahinin zamanlaması konusunda net bir uzlaşı bulunmamaktadır. Bu çalışma, tek merkezde yürütülen geniş bir kohortta bilateral TDA aşamaları arası sürenin komplikasyonlar üzerindeki etkisini inceleyerek güvenlik açısından optimal sürenin ne olduğunu bulmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli aşamalı bilateral TDA uygulanan 441 hasta retrospektif olarak incelendi. Cerrahiler arası süre beş kategoride gruplandırıldı: 0–42, 43–84, 85–168, 169–365, >365 gün. Analizler; grup karşılaştırmaları (Kruskal–Wallis, ki-kare/McNemar, Wilcoxon), ROC–Youden/cut-off değerlendirmeleri (ilk 1 yıl alt-kohortu, N=199) ve çok değişkenli lojistik regresyon (değişkenler: CCI, ASA, yaş, süre) ile yapıldı. Birincil sonuçlar: majör, minör ve toplam komplikasyonlar; ikincil sonuçlar: transfüzyon, yoğun bakım yatışı ve biyolojik belirteçler (Hb/Hct düşüşü, albümin, CRP, lenfosit) olarak ele alındı. Bulgular: Süre kategorileri arasında majör, minör ve toplam komplikasyon oranları anlamlı farklılık göstermemiştir (toplam komplikasyon %38,1, majör komplikasyon %6–7). Aynı hastada ikinci cerrahide hemoglobin düşüşü ve transfüzyon gereksinimi ilk cerrahiye göre daha düşük bulundu (%23,1 → %17,7, p=0.012). İkinci aşamada ilk aşamaya göre preoperatif albümin yükselirken CRP azalmıştır. CCI ikinci cerrahiye doğru artma eğilimi gösterirken (p<0.001), ASA stabildi. Çok değişkenli modellerde süre (gün) komplikasyon için bağımsız belirleyici değilken (OR≈1.03, p=0.756), buna karşılık CCI toplam komplikasyon için OR≈1.39/puan (p=0.007), ICU yatışı için OR≈5.16/puan (p=0.001) ile anlamlı bulunmuştur. ROC analizinde 140 günlük medyan sürenin ayırt edici gücü yoktu (AUC≈0.50, p=0.987). Cut-off analizinde <89 gün kısa aralıkta risk artışı (OR=2.22, p=0.036) ve >233 gün uzun aralıkta risk artışı (OR=2.06, p=0.043) izlenmiş; 85–168 gün bandında ise sayısal olarak en düşük komplikasyon profili görülmüş olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç: Aşamalı bilateral TDA cerrahisinde zamanlama tek başına belirleyici değildir; risk daha çok komorbidite yükü (CCI) ile ilişkilidir. 3–6 ay zaman aralığı klinik olarak daha güvenli, 89 günden kısa aralık daha riskli görünse de genellenebilir değildir. Karar, komorbidite yükü (CCI) ve ilk cerrahi sonrası klinik optimizasyon ile hasta bazında bireyselleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: There is no clear consensus on the timing of the second operation in staged bilateral total knee arthroplasty (TKA). This study aimed to determine the optimal interval from a safety perspective by examining the effect of the interstage interval on complications in a large single-center cohort. Materials and methods: A retrospective review was performed of 441 patients who underwent staged bilateral TKA at a single center. The interval between procedures was grouped into 0–42, 43–84, 85–168, 169–365, and >365 days. Analyses included group comparisons (Kruskal–Wallis, chi-square/McNemar, Wilcoxon), ROC curve analysis with Youden index assessments (1-year subcohort, N=199), and multivariable logistic regression (covariates: CCI, ASA, age, interval). The primary outcomes were major, minor, and overall complications; secondary outcomes were transfusion, ICU admission, and laboratory biomarkers (perioperative Hb/Hct drop, albumin, CRP, lymphocyte). Results: Across interval categories, no significant differences were found in major, minor, or overall complication rates (overall 38.1%, major ~6–7%). Within the same patient, the second operation showed lower hemoglobin drop and reduced transfusion (23.1% → 17.7%, p=0.012); albumin increased while CRP decreased. CCI tended to increase toward the second surgery (p<0.001), whereas ASA remained stable. In multivariable models, the interval (days) was not an independent predictor of complications (OR≈1.03, p=0.756), whereas CCI predicted overall complications (OR≈1.39 per point, p=0.007) and ICU admission (OR≈5.16 per point, p=0.001). The interval's discrimination was non-informative (AUC≈0.50, p=0.987). Cut-off analyses indicated increased risk for <89 days (OR=2.22, p=0.036) and >233 days (OR=2.06, p=0.043); the 85–168-day window had the lowest numerical complication profile without statistical significance. Conclusion: In staged bilateral TKA, the interval alone is not determinative; risk is primarily related to comorbidity burden (CCI). Although a 3–6-month window appears clinically safe and intervals <89 days appear riskier, these signals are not generalizable. Scheduling should be individualized based on CCI and post-first-stage optimization.