Examining the relationship among interpersonal forgiveness, empathy, and irrational beliefs of young adults having romantic relationship experiences
Romantik ilişki deneyimleri olan genç yetişkinlerin kişilerarası affetme, empati ve irrasyonel inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 976118
- Danışmanlar: DOÇ. BERKE KIRIKKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, genç yetişkin üniversite öğrencileri arasında kişilerarası affetme, empati ve romantik ilişkiler hakkındaki mantıksız inançlar arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Örneklem, İstanbul'daki iki üniversiteden 18-26 yaş arası 401 lisans öğrencisinden oluşmuştur. Veriler, Kişilerarası İlişkilerde Affetme Ölçeği, Bilişsel ve Duygulanımsal Empati Ölçeği ve Akılcı Olmayan Romantik İlişki İnançları Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Sonuçlar, kişilerarası affetme ve empati arasında anlamlı bir pozitif ilişki (r=.25, p<.01) olduğunu ortaya koymuş, bu da daha yüksek empatik eğilimlere sahip bireylerin ilişkilerinde daha fazla affetme kapasitesine sahip olduklarını göstermiştir. Bununla birlikte, mantıksız inançlar ile affetme veya empati arasında anlamlı ilişkiler bulunmamıştır. İleri analizler, üç değişkende yaş, cinsiyet veya ilişki süresine dayalı anlamlı farklılıklar göstermemiştir. Bu bulgular, empatinin affetmeyi kolaylaştırmadaki önemini vurgulayarak, mantıksız inançların gelişiminin empatik ve affedici eğilimlerden farklı yollar izleyebileceğini göstererek genç yetişkinlerin romantik ilişkilerinin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. İlişki danışmanlığı için çıkarımlar ve gelecekteki araştırma yönleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between interpersonal forgiveness, empathy, and irrational beliefs about romantic relationships among young adult university students. The sample consisted of 401 undergraduate students aged 18-26 from two universities in Istanbul, Turkey. Data were collected using the Scale of Forgiveness on Interpersonal Relationships, the Questionnaire of Cognitive and Affective Empathy, and the Irrational Romantic Relationship Beliefs Inventory. The results revealed a significant positive relationship between interpersonal forgiveness and empathy (r=.25, p<.01), indicating that individuals with higher empathic tendencies exhibited greater capacity for forgiveness in their relationships. However, no significant relationships were found between irrational beliefs and forgiveness or empathy. Further analyses showed no significant differences in the three variables based on age, gender, or relationship duration. These findings contribute to the understanding of young adults' romantic relationships by highlighting the importance of empathy in facilitating forgiveness, while suggesting that the development of irrational beliefs may follow distinct pathways from empathic and forgiving tendencies. Implications for relationship counseling and future research directions are discussed.