Aydın Yalçın'ın liberalizm anlayışı: Türkiye'ye mahsus bir liberalizm
Aydin Yalçın's understanding of liberalism: A liberalism specific to Türkiye
- Tez No: 976119
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇAĞATAY OKUTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bir özgürlük teorisi olarak adlandırılan liberalizm; bireyi temel alan, siyasi otoriteyi sınırlandırmaya ve devletin çiğnemeyeceği haklar sistemini kurmaya odaklanan bir düşünceyi ifade etmektedir. Siyasi olduğu kadar iktisadi özelliğe de sahiptir ve bu ayağını piyasa ekonomisi oluşturmaktadır. Devletin sınırlandırılması, piyasanın faaliyet ve değerleriyle alakalı fikirlerin de bir sonucu olmaktadır. Bu anlayışta ekonomik özgürlükler ile bireysel özgürlükler, birbirleriyle güçlü bağlantıya sahip değerler olarak görülmektedir. Türk toplumunda ise liberalizm, siyasal kültürle tezatlık teşkil eden değerleri nedeniyle muhalif bir düşünce olarak konumlanmaktadır. Türkiye'de 'liberal' etiketiyle anılan birçok aydının düşünceleri, liberalizmin özüyle çelişecek bir şekilde Türk siyasal kültüründeki unsurlara eklemlenen, eklektik bir özellik taşımaktadır. Bu noktada Türk düşünce dünyasında liberalizm ile özdeşleşen, kendisini bu felsefeye candan inanan bir kişi olarak nitelendiren ve üzerine kapsamlı bir çalışma yapılmamış Aydın Yalçın'ın düşünceleri daha da merak uyandırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Aydın Yalçın'ın fikirlerini liberal perspektiften analiz etmek ve liberalizm anlayışını ortaya koymaktır. Çalışma, Yalçın'ın Türkiye'de 'liberal' olarak tanımlanan diğer aydınlar ile birçok noktada buluştuğu varsayımına dayanmaktadır. Çalışmada yöntem olarak içerik analizi kullanılmıştır. Yalçın'ın düşünceleri Forum dergisindeki, Öncü gazetesindeki, Yeni Forum dergisindeki yazıları ile eserleri incelenerek tahlil edilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde liberalizm kavramsal çerçevesiyle ve Yalçın noktasında yürütülen tartışmaları aydınlatacak bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'de liberal aydınlara yönelik bir değerlendirme yapılmıştır. Son bölümde ise Yalçın'ın düşüncelerine yer verilerek, liberalizm anlayışının nereye konumlandırabileceğinin cevapları aranmıştır. Çalışma sonunda Yalçın'ın 1980'lerde yükselişte olan Yeni Sağ ideolojisini benimseyene kadar sosyal liberal bir veçheye sahip olduğu, Anglosakson geleneğe bağlı bir aydın olarak tanımlansa da düşüncelerinde Kıta Avrupası'na özgü birçok unsura rastlanıldığı ve eklektik Türk liberallerinden bir kopuşu değil, devamlılığı temsil ettiğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liberalism, referred to as a theory of freedom, expresses a way of thinking that focuses on the individual, limits political authority, and establishes a system of rights that the state cannot violate. It has both political and economic characteristics, with the market economy forming its economic foundation. The limitation of the state is also a result of ideas related to the activities and values of the market. In this understanding, economic freedoms and individual freedoms are seen as values that are strongly connected to each other. In Turkish society, however, liberalism is positioned as a dissenting ideology due to its values that contrast with the political culture. The ideas of many intellectuals referred to as“liberal”in Turkey have an eclectic character, incorporating elements of Turkish political culture in a way that contradicts the essence of liberalism. At this point, the ideas of Aydın Yalçın, who is identified with liberalism in the Turkish intellectual world, describes himself as a sincere believer in this philosophy, and has not been the subject of extensive study, are even more intriguing. The aim of this study is to analyze Aydın Yalçın's ideas from a liberal perspective and to reveal his understanding of liberalism The aim of this study is to analyze Aydın Yalçın's ideas from a liberal perspective and to reveal his understanding of liberalism. The study is based on the assumption that Yalçın converges with other intellectuals defined as“liberal”in Turkey on many points. Content analysis was used as the method in the study. Yalçın's thoughts were analyzed by examining his writings in Forum journal, Öncü newspaper, and Yeni Forum journal, as well as his works. The study consists of three sections. The first section examines the conceptual framework of liberalism and the debates surrounding Yalçın. The second section evaluates liberal intellectuals in Turkey. The final section explores Yalçın's ideas and seeks to answer where Yalçın's understanding of liberalism can be positioned. At the end of the study, it was concluded that Yalçın had a social liberal perspective until he adopted the New Right ideology that was on the rise in the 1980s, and that although he was defined as an intellectual affiliated with the Anglo-Saxon tradition, many elements specific to Continental Europe were found in his thoughts, and that he represented continuity rather than a break from eclectic Turkish liberals.