An optimization model for the agriculture and farming in Turkey goal programming approach
- Tez No: 97613
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tarım ve hayvancılık sektörü istihdamdaki %45, GSYİH'daki %15.8, İhracattaki % 9.6, İthalattaki % 6.8 ve herşeyden önemlisi hızla artan nüfusun beslenmesindeki önemiyle, hala Türkiye ekonomisindeki önemini devam ettirmekte ve uzun yıllar devam ettirecek bir görüntü çizmektedir. Bu sektörü bir proses olarak düşündüğümüz zaman, tarım ve hayvancılıkta en yüksek çıktıyı yani ürünü elde etmemiz, bu süreçte girdi olarak kullanılan materyallerle direk ilgilidir. En verimli ortamlarda bile, genellikle bitkisel ve hayvansal üretime etki eden gelişme faktörlerinin, yani girdilerin doğadaki miktarları ve biyolojik yapılan, bu canlılardan yüksek nitelikli ürün, yani çıktı, alınması için gerekli ve yeterli düzeylerde değildir. Bu nedenle, tarımda uygulanan tüm yetiştirme teknikleri ve balam işlemlerinde temel amaç, yetiştirilen bitki yada hayvan başına daha yüksek ve nitelikli ürün almaya en uygun olan çevre koşullarım sağlamaktır. Bir başka deyişle, tarımda ana ve yan ürün olarak belli üretim çıktılarının elde edilebilmesi, su, enerji ve mekanizasyon, kredi, yem ve gübre gibi girdilerle desteklenmesine bağlıdır. Bu çalışmada hayvansal üretimin en önemli girdilerinin, Türkiye'deki durumu ve gelişimi, istatistiki açıdan incelenecektir. Daha sonra bu girdilerin en etkin ve verimli şekilde üretilmesi ve tüketilmesi amacıyla, Yöneylem Araştırması teknikleri kullanılarak bir optimizasyon modeli kurulacaktır. Bu modelin oluşturulması sırasmda, tarım ve hayvancılık konusunda çalışmalarda bulunan İTO, DPT ve DİE gibi kuruluşlar ile Türkiye'de bu konuda faaliyet gösteren kuruluşların bilgi birikimlerinden yararlanılacaktır. Bu çalışma bulgularının Türkiye tarım ve hayvancılığına yeni bir yaklaşım getirmesi ve araştırma sahaları yaratmasıyla katkıda bulunacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Agriculture and farming still have great importance in Turkish Economy with 45% rate in employment, 15.8% rate in GNDP, 9.6% rate in export, 6.8% rate in import, and the most importantly with the role in fooding of growing population. And, it's importance will continue for a long time. If we assume this sector as an process, the maximum or optimum output is related directly with the inputs. Even in most productive environments, the factors, affecting the agricultural production, are not at satisfactory levels naturally. For this reason, the aim of all agricultural techniques is to supply a suitable environment for the high qualification and productivity in production. In other words, the productive production in agriculture depends on the inputs these are at high quality and at optimum quantities, such as water, energy and mechanics, credit, feed, and fertilizer. In this study, the present state and development of the most important inputs in agriculture, will be analyzed statistically. Then, in order to determine the optimum levels of production in Turkey, an optimization model will be constructed by using Operations Research techniques. During this study, we will use the knowledge of the Governmental Organizations making studies on agriculture and farming, such as ICC, SPO, and SIS and production companies in this sector. The findings of this study are expected to contribute to Turkish agriculture and farming by offering a new approach and research scope.