Müzik alanında ortaöğretime odaklanan lisansüstü çalışmaların incelenmesi
An analysis of postgraduate studies focused on secondary education in the field of music
  1. Tez No: 976120
  2. Yazar: MEHMET URAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELMAS GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Ortaöğretim çağındaki öğrenciler, müzikle kurdukları etkileşim sayesinde hem yeteneklerini keşfeder hem de kişisel gelişimlerine destek olurlar. Bu dönem, müziksel becerilerin keşfedildiği ve şekillendiği hassas bir süreçtir. Bu çalışma, Türkiye'de müzik alanında ortaöğretime odaklanan lisansüstü çalışmaların sistematik bir incelemesini sunarak alandaki güncel eğilimleri ve araştırma yaklaşımlarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmanın temel amacı, müzik alanında ortaöğretim kademesine odaklanan lisansüstü çalışmaların bibliyometrik analizini yapmaktır. Araştırma kapsamında, YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanında belirli anahtar kelimelere göre sistematik bir tarama gerçekleştirilmiştir. Ölçüt örnekleme yöntemi benimsenen bu çalışmada, önceden belirlenen kriterler doğrultusunda taramalar yapılmış ve bu kriterleri karşılamayan çalışmalar değerlendirilme kapsamına alınmamıştır. Taranan çalışmalar arasında 9 çalışma, konuyla ilgili olmasına rağmen metodolojik yaklaşım barındırmadığı için çalışmaya dâhil edilmemiştir. 32 çalışma ise, erişim izni olmadığı için çalışmaya dâhil edilememiştir. Taramalar sonucunda belirlenen kriterleri karşılayan ve kapsamla doğrudan ilişkili olan 265 çalışma, araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Çalışmanın deseni betimsel tarama modelini temel almakta olup, veri toplama sürecinde doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Kapsama dahil edilen lisansüstü çalışmalar yıl, üniversite/enstitü, program, konu, yöntem, model, veri toplama aracı ve veri analiz teknikleri gibi değişkenler açısından incelenmiştir. Elde edilen veriler, frekans ve yüzde oranları hesaplanarak tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçları, konuyla ilgili en fazla 2019 yılında çalışmanın yapıldığını ve Gazi Üniversitesi'nin bu alanda en çok çalışma yapan kurum olduğunu göstermiştir. Lisansüstü çalışmaların büyük çoğunluğunun Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Çalışmalarda, nicel araştırma yönteminin ağırlıklı olarak tercih edildiği, buna karşılık karma yöntemin en az kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma modelleri arasında tarama modelinin ön planda olduğu, veri toplama ve analiz süreçlerinde daha çok nicel yöntemlerin tercih edildiği; anket ve tanımlayıcı istatistiğin en fazla kullanılan teknikler olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda alana katkı sağlaması amacıyla çeşitli öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Students of secondary education age discover their talents and support their personal development through their interaction with music. This period is a delicate process in which musical skills are discovered and shaped. This study aims to reveal the current trends and research approaches in the field by systematically examining the graduate theses focusing on secondary education in the field of music in Turkey. In the research, criterion sampling method was used and screening was performed according to certain criteria. Theses that do not meet the criteria determined in the screening conducted in the COHE National Thesis Center database are excluded from the scope. 9 Theses that did not contain a methodological approach and 32 theses that did not have access permission were excluded from the study, creating a total sample of 265 theses. In the research based on the descriptive scanning model, the document analysis method was used as a data collection tool. The theses were examined in terms of year, university/institute, program type, subject, method, model, data collection tool and analysis techniques; the findings were tabulated with frequency and percentage ratios and interpreted. The results show that the most studies were conducted in 2019 and Gazi University is the institution that produces the most theses in this field. It has been determined that the vast majority of the theses are carried out within the Institute of Educational Sciences. It has been seen that quantitative methods are more preferred in research, while the mixed method is used less. It has been concluded that the screening model is at the forefront among research models, quantitative methods are preferred more Decently in data collection and analysis processes, and survey and descriptive statistics are the most widely used techniques. In line with the results obtained, various suggestions have been presented in order to contribute to the field.