Linking of axiomatic design and robust design methodologies through information concent in design
Tasarımda enformasyon değeri yoluyla aksiyomatik tasarım ve robust tasarımının ilişkilendirilmesi
  1. Tez No: 97614
  2. Yazar: KUTSAL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KERİM KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Günümüz şartlarında rekabetçi pazar içerisinde imalatçının varolabilemesi için yüksek kaliteli ürünleri düşük maliyetlerle tasarlaması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması için mühendisler, sistematik ve verimli yollar aramaya zorlanmaktadırlar. Aksiyomatik Tasarım Metodu, ürün ve proses tasarımını, tasarım aksiyomlarından yaralanarak bilimsel bir platforma oturtmak ve bu mücadeleye destek vermek amacıyla geliştirilmiştir.. Bağımsızlık ve Enformasyon aksiyomları, tasarım prosesine bilimsel yollardan yaklaşılmasını sağlamaktadır. Bir diğer yaklaşım da, Taguchi'nin Kalite Kayıp Fonksiyonu ile S/N oranı olarak adlandırılan yeni bir kalite ölçümünü kullanan Robust Tasarım Metodudur. Bu metod kaliteyi, müşterinin bakış açısından tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Bu tezde, Aksiyomatik Tasarım içersindeki Enformasyon Aksiyomuna iki yeni yaklaşım olan Shannon'un iletişim kanalı ile enformasyon teorisinden alınan entropi tanımı } enformasyon ölçümü için Kullback'ın simetrik ayrılması kullanılarak tasarım ve imalatta formasyon değeri araştırılacaktır. Ayrıca ürün ve proses tasarınındaki enformasyon değerinin Taguchi'nin Kalite Kayıp Fonksiyonu ile doğru ve S/N oram ile ters orantılı olduğu gösterilecektir. Son olarak da bu bağıntılar değişik olaylara uygulanarak konunun daha iyi rifine çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Designing high quality products and processes at low cost has become an economical nd technological challenge to producers in order to survive in today's competitive larketplace. To meet this challenge, engineers are forced to find systematic and efficient /ays. Axiomatic Design method is developed to answer this challenge by providing design xioms to place product and process design on a scientific base. Independence and aformation axioms have provided scientific ways of looking at the decision process in esign. In another approach, Robust Design method uses Taguchi's Quality Loss Function and new measure of quality, called S/N ratio, to predict the quality from the customer's point of iew. In this thesis, new approaches to Information Axiom in Axiomatic Design is eveloped, using Shannon's communication channel and entropy definition from information ıeory; and Kullback's symmetric divergence measure from statistics. It is shown that the [formation content in product and process design is directly proportional to the Taguchi's duality Loss Function and inversely proportional to the S/N ratio. These links are illustrated y applying them on various cases. IV