Factors influencing sustainable procurement and logistics practices within South Sudan's private and public sectors
Güney Sudan'ın özel ve kamu sektörlerinde sürdürülebilir tedarik ve lojistik uygulamalarını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 976131
  2. Yazar: CHOL JOHN TIT ANYIETH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Güney Sudan'daki kamu ve özel sektörlerde sürdürülebilir tedarik ve lojistik uygulamalarını etkileyen faktörleri incelemektedir. Çalışma, siyasi istikrarsızlık, çatışmalar ve zayıf yönetişim yapılarının sürdürülebilir uygulamaların benimsenmesini nasıl engellediğini araştırmaktadır. Literatür taraması, vaka analizleri ve paydaş görüşmelerini içeren nitel bir araştırma yöntemi kullanılarak, çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan sürdürülebilir tedarik zinciri sistemlerinin geliştirilmesine yönelik temel zorluklar ve fırsatlar belirlenmiştir. Bulgular, Güney Sudan'da sürdürülebilirliği ve sosyo-ekonomik kalkınmayı güçlendirmeye yönelik etkili politika önerileri ve stratejik eylemler geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the factors influencing sustainable procurement and logistics practices in the public and private sectors of South Sudan. It explores how political instability, conflict, and weak governance structures hinder the adoption of sustainable practices. Using a qualitative research approach that includes literature review, case studies, and stakeholder interviews, the research identifies key challenges and opportunities for promoting environmentally, socially, and economically sustainable supply chain systems. The findings aim to inform effective policy interventions and strategic actions to strengthen sustainability and socio-economic development in South Sudan.