Uçak boya işlerinde tehlike kaynakları ve çözüm önerileri
Hazard sources and solutions in aircraft paint works
- Tez No: 976140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kazalar, Sivil Havacılık, Chemistry, Accidents, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Uçak boyama süreci, hem çalışanlar hem de ekipman için çeşitli riskleri barındıran bir faaliyettir. En sık karşılaşılan tehlikeler arasında zararlı kimyasallara maruz kalma, yangın ve patlama ihtimali, yüksekten düşme riski, yetersiz hava dolaşımı ve görüş alanı kısıtlı alanlarda çarpma tehlikesi yer alır. Boyama ve söküm işlemlerinde kullanılan solvent bazlı maddeler, teneffüs edildiğinde veya cilde temas ettiğinde sağlık açısından ciddi tehlikeler doğurabilir. Bu maddeler aynı zamanda yanıcı olduğundan ateş ve kıvılcım kaynakları büyük bir tehlike oluşturur. Kapalı ortamda yapılan işlemler ise zehirli gazların birikmesine neden olabilir. Ayrıca platform ya da merdiven gibi ekipmanların kullanıldığı yüksekte çalışma durumlarında, çalışanlar düşme riski ile karşı karşıya kalabilir. Bu risklerin en aza indirilmesi ve çalışana etkisinin minimuma indirilmesi için KKD kullanmak, sürekli eğitimlerle personelin risk faktörleri konusunda bilinçlenmesini ve tedbirli olmasını sağlamak gerekir. Uçak boyama işlemlerinin güvenli bir şekilde yürütülebilmesi, risklerin önceden belirlenip doğru tedbirlerle kontrol altına alınmasına bağlıdır. Bu çalışmada uçakların boyanması sırasında oluşabilecek riskler Fine-Kinney Metodu ile risk analizi yapılarak ele alınmıştır. Risklerin azaltılması yönünde çözüm önerileri sunulmuştur. İşveren ve yöneticilerin bu risk faktörlerine dikkat ederek çalışanın sağlığını koruması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aircraft painting process is an activity that involves various risks for both workers and equipment. The most common hazards include exposure to harmful chemicals, the possibility of fire and explosion, the risk of falling from heights, inadequate air circulation, and the risk of impact in areas with limited visibility. Solvent-based substances used in painting and dismantling processes can pose serious health risks when inhaled or in contact with the skin. Since these substances are also flammable, fire and spark sources pose a great danger. Operations carried out in closed environments can cause the accumulation of toxic gases. In addition, workers may face the risk of falling in situations where equipment such as platforms or ladders are used at heights. In order to minimize these risks and minimize their impact on the worker, it is necessary to use PPE and ensure that personnel are aware of risk factors and take precautions through continuous training.The safe execution of aircraft painting operations depends on identifying the risks in advance and controlling them with the right measures. In this study, the risks that may occur during the painting of aircraft were addressed by conducting a risk analysis using the Fine-Kinney Method. Solution suggestions were presented to reduce the risks. Employers and executers are intended to protect the health of employees by paying attention to these risk factors.