İnşaat proje teslim sistemlerine sürdürülebilirliğin entegrasyon sürecinin incelenmesi
An investigation into the integration process of sustainability into construction project delivery systems
- Tez No: 976154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, tüm ülkelerde ekonomik, endüstriyel ve akademik çevrelerin dikkatini çekmektedir. Günümüzde sağlıklı yaşam alanları tehlike altına girmekte; sera gazı emisyonları, hammadde tüketimi ve enerji kullanımı dünya genelinde hızla artmakta, doğal kaynaklarımız ise tükenmektedir. Paris İklim Anlaşması kapsamında belirlenen 2050 iklim stratejisi, Avrupa Birliği'ni iklim-nötr bir kıta hâline getirmeyi hedeflemekte ve küresel ısınmayı 1,5 °C ile sınırlandırmayı amaçlamaktadır. 2019 yılında ilan edilen Avrupa Yeşil Mutabakatı ise; inovasyon, katma değer ve istihdam yaratma potansiyeliyle iklim kriziyle küresel ölçekte mücadelede bir yol haritası sunmakta ve uluslararası toplumu bu konuda teşvik etmektedir. İnşaat sektörü, istihdam ve diğer sektörlerle olan bağı sayesinde ekonomilerde lokomotif rol üstlenmektedir. Çevresel etkilerine rağmen, toplumsal kalkınmaya katkı sunan bir sektördür. Yeşil bina sertifikaları ise projelerin sürdürülebilirlik performansını çevresel ve enerji odaklı ölçerek, yönetim sürecine raporlama çerçevesi kazandırmaktadır. Bu çalışmada, sürdürülebilirliğin inşaat projelerinde nasıl ele alındığını, sürdürülebilir inşaat proje yönetimi ve sürdürülebilir iş yaptırma usulleri bağlamında nasıl şekillendirilebileceğini ve inşaat proje teslim sistemlerine sürdürülebilirliğin entegrasyon sürecini incelemek amaçlanmaktadır. Çalışma metodolojisi sistematik literatür taraması ve mevcut durum analizi amacı ile yapılan anket çalışması olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Sistematik Literatür taramasında çalışma kapsamında belirlenen akademik arama motoru (www.sciencedirect.com) üzerinden 2016'dan günümüze yayınlanmış İngilizce araştırma makaleleri incelenmiştir Bulgular, sürdürülebilirliğin üç temel bileşeni olan çevresel, toplumsal ve ekonomik unsurların proje yönetimi süreçlerinde bütüncül olarak ele alınmadığını ortaya koymuştur. Anket sonuçları ise sektörde sürdürülebilirlik farkındalığının düşük olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın, inşaat sektöründe sürdürülebilir proje yönetimine geçişi hızlandırarak döngüsel ekonomiye katkı sağlaması ve sektörde yer alan profesyonellerin bu konudaki farkındalığını artırarak akademik ve uygulamalı çalışmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability has attracted the attention of economic, industrial, and academic communities worldwide. Today, healthy living environments are increasingly under threat; greenhouse gas emissions, raw material consumption, and energy use are rapidly rising on a global scale, while natural resources are being depleted. Under the Paris Agreement, the 2050 climate strategy aims to make the European Union a climate-neutral continent and to limit global warming to 1.5°C. The European Green Deal, announced in 2019, provides a roadmap for combating the climate crisis on a global scale, emphasizing innovation, added value, and employment potential, and encourages the international community in this regard. The construction sector plays a locomotive role in national economies due to its employment capacity and strong links with other industries. Despite its high environmental impact, the sector contributes to social development. Green building certification systems evaluate the sustainability performance of construction projects with a focus on environmental and energy-related criteria, offering a reporting framework for project management. This study aims to examine how sustainability is addressed in construction projects, how it can be shaped within the context of sustainable construction project management and delivery methods, and how sustainability can be integrated into construction project delivery systems. The methodology consists of two components: a systematic literature review and a survey for current state analysis. The review analyzed English-language academic articles published since 2016 via the database www.sciencedirect.com. Findings indicate that the environmental, social, and economic dimensions of sustainability are not sufficiently addressed in an integrated manner within project management processes. Survey results further reveal a low level of awareness regarding sustainability in the construction sector. This study is expected to support the transition toward sustainable project management in the construction sector, contribute to the circular economy, and raise awareness among professionals, thereby providing insight for both academic and practical efforts in the field.