İstanbul ili olta balıkçılığının genel durumu: Tuzla, Pendik, kartal, Karaköy sahilleri
The general situation of angling in İstanbul province: Tuzla, Pendik, Kartal, Karaköy coasts
- Tez No: 976171
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul ilinde olta balıkçılığıyla uğraşan bireylerin sosyo-demografik özelliklerini, balıkçılığa yönelik tutum ve davranışlarını, yasal düzenlemelere ilişkin farkındalık düzeylerini ve çevresel yaklaşımlarını sistematik bir biçimde ortaya koymaktır. Çalışmada balıkçıların balıkçılık faaliyetlerine ayırdıkları zaman, kullandıkları alet ve ekipman, yem türleri, avladıkları balık türleri ile örgütlü yapılara katılım durumları da analiz edilmiştir. Bu bağlamda, araştırmada hem bireysel hem de toplumsal düzeyde olta balıkçılığı kültürünün mevcut durumuna ilişkin nicel veriler sunulması amaçlanmıştır. Araştırma, tarama model doğrultusunda yürütülmüş olup, veriler 256 katılımcıdan yapılandırılmış bir anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Toplanan veriler, Office 2016 Excel programı kullanılarak analiz edilmiş; frekans ve yüzde dağılımları hesaplanarak grafikler ile görselleştirilmiştir. Uygulanan anket formu, katılımcıların demografik özelliklerinin yanı sıra balıkçılık alışkanlıkları, harcama eğilimleri, yasal belge sahipliği, örgütsel katılım düzeyi ve çevresel farkındalık gibi çok boyutlu yapıların incelenmesine olanak tanımaktadır. Araştırma bulgularına göre, olta balıkçılığıyla ilgilenen bireylerin çoğunluğu erkek (%73,8) ve 41–60 yaş aralığındaki (%37,9) bireylerden oluşmaktadır. Katılımcıların %91,8'i amatör balıkçı belgesine sahip olduğunu belirtmiş ve %94,1'i belge zorunluluğunu desteklediğini ifade etmiştir. Katılımcıların tamamı küçük boy balıkları suya geri bıraktığını beyan etmiş; bu durum çevresel etik konusundaki duyarlılığı yansıtmıştır. Ayrıca katılımcıların yalnızca %25'i bir balıkçılık derneğine üyedir; bu durum, örgütlü yapıların hâlâ sınırlı düzeyde ilgi gördüğünü ortaya koymuştur. Yıllık yem ve ekipman harcamalarının çoğunlukla 2000 TL ve üzeri olduğu tespit edilmiştir Sonuçlar, İstanbul özelinde sportif balıkçılığın önemli ölçüde kurumsallaştığını, çevresel ve yasal bilinç düzeyinin görece yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak örgütlü katılım, bölgesel dengesizlikler ve kadın temsili gibi konularda gelişime açık alanlar mevcuttur. Bu doğrultuda çalışma hem uygulayıcılara hem politika yapıcılara hem de akademik alana yönelik çok boyutlu öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to systematically identify the socio-demographic characteristics, attitudes and behaviors related to fishing, levels of awareness regarding legal regulations, and environmental approaches of individuals engaged in recreational angling in Istanbul. The study also analyzes the amount of time anglers dedicate to fishing activities, the tools and equipment they use, types of bait, species of fish caught, and their participation in organized structures. In this context, the research aims to provide quantitative data on the current state of recreational angling culture at both individual and societal levels. The research was conducted within the framework of a descriptive survey model, and data were collected from 256 participants through a structured questionnaire. The collected data were analyzed using Microsoft Office Excel 2016, and the results were visualized through charts based on frequency and percentage distributions. The questionnaire employed in the study enabled the examination of multiple dimensions, including participants' demographic characteristics, fishing habits, spending patterns, legal document ownership, level of organizational participation, and environmental awareness. According to the research findings, the majority of individuals engaged in recreational angling are male (73.8%) and fall within the 41–60 age range (37.9%). A significant proportion of participants (91.8%) reported holding an amateur fishing license, and 94.1% expressed support for the licensing requirement. All participants stated that they release undersized fish back into the water, reflecting a high level of sensitivity toward environmental ethics. However, only 25% of respondents are members of a fishing association, indicating limited interest in organized structures. Annual expenditures on bait and equipment were mostly found to be 2000 TL or more. The results suggest that recreational fishing in Istanbul has reached a considerable level of institutionalization, with relatively high awareness of environmental and legal responsibilities. Nevertheless, areas such as organizational participation, regional disparities, and female representation remain in need of improvement. In this regard, the study offers multidimensional recommendations for practitioners, policymakers, and the academic community.