Mütercim Mehmed Rüşdü Paşa
Mütercim Mehmed Rüşdü Paşa
- Tez No: 976177
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
19. yüzyıl, Osmanlı Devleti açısından siyasî, askerî ve ekonomik olarak oldukça önemli bir zaman dilimidir. Modernleşme çabalarının, gelenekseli koruma refleksi ile gerçekleştirilmeye çalışıldığı bu dönemde hem bürokratik hem de askerî sahada çok sayıda devlet adamının belirleyici figürler olarak etkili kararlar aldığı görülmektedir. Kimi zaman kadrolaşarak kimi zaman ise birbirlerine rağmen görevde kalmayı başaran yönetici zümre, gerek bireysel özellikleri gerekse üstlendikleri görevler dolayısıyla çok sayıda araştırmanın konusu olmuşlardır. Bu çerçevede çalışmada, Sultan II. Mahmud'un son yılları ile Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz ve Sultan V. Murad dönemlerine ve Sultan II. Abdülhamid'in ilk yıllarına tanıklık eden Mütercim Mehmed Rüşdü Paşa'nın biyografisi ele alınmıştır. Devlette üst düzey kademelerde hizmet etmiş olan Mütercim Mehmed Rüşdü Paşa'nın hangi şartlar altında nasıl kararlar aldığı, nelere muhalefet ettiği, düşünce dünyasının dönemin şartlarının etkisiyle nasıl şekillendiği, taviz verdiği ve vermediği hususların neler olduğu sorunsalı, çalışmanın ana konusunu oluşturduğu gibi metodolojisini de belirlemiştir. Bu nedenle mevcut soruların Paşa'nın kendi ifadeleri üzerinden okunabileceği gerçeğinden hareketle arşiv belgelerine öncelik verilmiştir. Literatürden arşive uzanan bir inceleme ve araştırma yerine arşiv materyalinden literatüre katkı sağlayabilecek yeni ve farklı bilgilere ulaşmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 19th century was a politically, militarily, and economically significant period for the Ottoman Empire. In this era, when modernization efforts were pursued alongside a reflex to preserve traditional structures, numerous statesmen played decisive roles, particularly in the bureaucratic and military spheres. At times forming networks of patronage and at other times managing to remain in office despite rivalries, this administrative class has attracted scholarly attention both for their personal attributes and for the positions they held. Within this framework, the present study focuses on the biography of Mütercim Mehmed Rüşdü Pasha, a statesman who served during the final years of Sultan Mahmud II's reign and the reigns of Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz, Sultan Murad V, and the early years of Sultan Abdülhamid II. The central focus and methodological foundation of the study is the question of how Mütercim Mehmed Rüşdü Pasha, who served at the highest levels of the state, made decisions under particular circumstances, what he opposed, how his intellectual world was shaped by the conditions of the time, and on which issues he compromised or stood firm. Based on the premise that these questions can best be answered through the Pasha's own words, the study gives priority to archival documents. Rather than moving from the literature toward the archives, it aims to uncover new and distinctive information from archival sources that can contribute to the existing scholarship.