1989 yılı büyük göçü çerçevesinde toplumsal ve kültürel açıdan Bulgaristan göçmenleri
Bulgarian immigrants from social and cultural perspective within the framework of the great migration of 1989
  1. Tez No: 976183
  2. Yazar: GAMZE MUTLU GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri Bulgaristan topraklarında asla küçümsenemeyecek sayıda bir Türk nüfus yaşamaktadır. Bulgaristan Devleti kurulduktan sonra o topraklarda yaşayan Türkler azınlık statüsünde kalmışlardır. Ancak azınlık durumundaki Türklerin nüfusu ve nüfus artış hızı o kadar çok ve hızlıdır ki bu konu Bulgaristan Hükümetleri açısından hep bir sorun teşkil etmiştir ve Bulgaristan bu olayın çözüme kavuşturulması için sürekli olarak çalışmalarda bulunmuştur. Bulgaristan'da II. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan rejim değişikliğinin ardından sosyalist rejimin ülkede hâkim olmasıyla beraber Türk azınlık üzerinde uygulanan politikalar da değişmiştir. Bu çalışmada Bulgaristan'dan Türkiye'ye yapılan göçler kronolojik olarak incelenmiş, Bulgaristan Hükümeti'nin Türkler üzerinde uyguladığı asimilasyon politikaları detaylı olarak açıklanmış, Türk halkın bu uygulamalardan nasıl etkilendiği ve ortaya çıkan zorunlu göç olayı detaylı olarak ele alınıp incelenmiştir. Literatür taramasından elde edilen bilgiler 1989 yılında Türkiye'ye göç etmiş kişiler ile derinlemesine mülakatlar yapılarak desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the Ottoman period, a substantial Turkish population has resided within the territories of Bulgaria. Following the establishment of the Bulgarian state, Turks remained as a minority group. However, due to their considerable numbers and rapid population growth, the Turkish minority has consistently been perceived as a sensitive issue by successive Bulgarian governments, which have sought various policies to address this matter. After World War II, with the establishment of a socialist regime in Bulgaria, the policies targeting the Turkish minority underwent significant changes. This study chronologically examines the migration processes of Bulgarian Turks to Turkey, provides a comprehensive analysis of the assimilation policies implemented by the Bulgarian government, and explores the impacts of these policies on the Turkish community, culminating in the phenomenon of forced migration. The findings from the literature review are further substantiated through in-depth interviews conducted with individuals who migrated to Turkey in 1989, offering qualitative insights into this critical historical event.