Ortaöğretim öğretmenlerinin eğitimde bilişim teknolojilerini etik kullanım düzeyleri
Levels of ethical use of information technologies in education by secondary school teachers
  1. Tez No: 976184
  2. Yazar: TUĞBA CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU YAVUZ TABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesi, eğitim alanında bilişim teknolojilerinin kullanımını yaygınlaştırmış ve bu durum, eğitim ortamlarında etik ilkelere uygun kullanımın önemini daha da artırmıştır. Özellikle pandemi süreciyle birlikte çevrim içi eğitimin zorunlu hâle gelmesi; kişisel verilerin korunması, gizliliğin sağlanması, telif haklarına uyulması ve adil bilgi erişimi gibi pek çok etik konunun eğitim gündeminde öne çıkmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, öğretmenlerin bilişim teknolojilerini etik ilkelere uygun biçimde kullanma düzeylerinin belirlenmesi, hem öğrencilere rol model olmaları açısından hem de bilişim teknolojilerini kullanımın etik temellere oturtulması bakımından son derece önemli görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim düzeyinde görev yapan öğretmenlerin eğitimde bilişim teknolojilerini etik kullanım düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeliyle yürütülmüş olup, çalışma evrenini 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Aksaray ili merkez ilçesindeki resmi ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Baysan ve Çetin (2019) tarafından geliştirilen“Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Etik Kullanımı (EBTEK)”ölçeği kullanılarak 181 öğretmenden veri toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin bilişim teknolojilerini etik kullanma düzeyleri genel olarak yüksek bulunmuştur. Ayrıca cinsiyet, yaş, hizmet yılı, öğrenim durumu ve görev yapılan okul türü gibi demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Öğretmenlerin, eğitim ortamlarında etik ilkelere uygun davrandıkları ve bilişim teknolojilerini etik şekilde kullanma düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda etik düzeyin sürdürülebilmesi ve geliştirilebilmesi için uygulamalı etik eğitimlerin yaygınlaştırılması, kurumsal destek mekanizmaların güçlendirilmesi ve yeni teknolojiye yönelik etik rehberlerin oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today's rapid advancement in technology has expanded the use of information technologies in education, further increasing the importance of ethical use in educational environments. The mandatory use of online education, particularly during the pandemic, has brought numerous ethical issues, such as the protection of personal data, ensuring privacy, respecting copyright, and fair access to information, to the forefront of the education agenda. In this context, determining teachers' level of ethical use of information technologies is considered crucial both for serving as role models for students and for establishing ethical foundations for the use of information technologies. The purpose of this research is to determine the level of ethical use of information technologies in education among secondary school teachers and to examine whether these levels vary according to various demographic variables. The research was conducted using a survey model, a quantitative research method, and the study population consisted of teachers working in public secondary schools in the central district of Aksaray province during the 2023–2024 academic year. As part of the study, data was collected from 181 teachers using the“Ethical Use of Information Technologies in Education (EBTEK)”scale developed by Baysan and Çetin (2019). According to the research findings, teachers' ethical use of information technologies was generally found to be high. Furthermore, no significant differences were found based on demographic variables such as gender, age, years of service, educational background, and school type. It was concluded that teachers adhered to ethical principles in educational settings and that their level of ethical use of information technologies was high. In line with the findings, it is recommended that applied ethics training be expanded, institutional support mechanisms be strengthened, and ethical guidelines for new technology be created in order to maintain and improve the ethical level.