Dökme demirle NiCrBSi alaşımlı kaplamaların katı hal bağlanmasının incelenmesi
Sfero cast iron NiCrBSi composit coating investigating
- Tez No: 97620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
II ÖZET Self-fluxing kaplamalar elverişli aşınma dirençlerinden dolayı endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşınma, malzemenin özelliğinden ziyade bir işlem parametresidir. Bundan dolayı aşınma bu özellikler arasında sistemin nasıl çalıştığına bağlıdır. Kaplama ve kaplanan yüzey arasındaki ilişkiler aşınma direncini etkilemektedir. Özellikle servis koşullarında kaplama uygulanan parçanın plastik deformasyona maruz kalması, örneğin; kağıt hamuru içinde çalışan karıştırıcı bıçakları, yüksek sıcaklıkta ergiyik cam malzemesi içinde çalışan cam mastörleri tipik örneklerdir. Isıl olarak püskürtülen self-fluxing kaplamalar dönel olarak kaplama uygulanmasına tabi tutulduğunda kaplanan malzemenin alt yüzeye mekanik bağlanma yapısından dolayı tercih edilmektedir. Ergitme işlemi 1000 °C civarında uygulanmaktadır. Ergitme işlemi yalnızca adhesif yapışmayı değil aynı zamanda kaplama içindeki kohesif yapışmayı da güçlendirmektedir. Bu çalışmada Self-fluxing alaşımın tipik örneği NiCrBSi kompozit tozu Sfero dökme demir üzerine kaplanarak mekanik ve metalurjik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Self-fluxing coatings are used in the industrry due to their acractive wear resistance. It has several times been pointed that wear is a system parameter rather than being an intristic material property. Therefore, wear resistace depends on the elements of the system and the interections among them. The coating and the substrate, and the interaction between the two have direct influence on wear resistance, especially in applications where the wear is accompanied with the plastic deformation of the part, such as in blender knifes used in the paper- pulp industry. Thermally spareyed self-fluxing coatings are espacially prefered in such applications since the mechanical bond between the substrate and the coating can be turned in to a metallurgical one by fusing. Fusing is usually done at around 1000°C and this improvers not only the adhesion but also the cohesion of the coating In this study NiCrBSi Self-fluxing composit powder were had been coated where on Sfero cast iron, mechanical and metalurgical proterties were had been investigated.