Design, construction and operation of pilot declining rate filters in Kağıthane water treatment plant
Kağıthane su arıtma tesislerinde azalan debili pilot filtrelerin projelendirilmesi kurulması ve işletilmesi
- Tez No: 97621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AKGİRAY, PROF. DR. AHMET SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir Azalan Debili Pilot Filtre Sistemi'nin projelendirilmesi, kurulması ve işletilmesi ile ilgili bilgiler ve daha sonra bu tesiste yapılan ölçümlerle ilgili veriler, değerlendirmeler ve sonuçlar yer almaktadır. Ayrıca İSKİ su arıtma tesislerinde kullanılan kumun özelliklerinin incelenmesi için yapılan bir dizi deney ve bu deneylerin sonuçları da çalışma içinde sunulmaktadır. Bu çalışma kapsamında İSKİ Kağıthane Çelebi Mehmet Han (KÇMH) Su Arıtma Tesislerinde Pilot Azalan Debili Filtrasyon Sistemi kurulmuş ve işletilmiştir. Ham su, filtre kumu ve kum derinliği, ÇMH Su Arıtma Tesisinin sabit debili filtreleriyle aynı alınmıştır. Azalan debili pilot filtreler debi ve hız tahdit vana pozisyonları değiştirilerek çalıştırılmış ve farklı koşullardaki performansları ölçülmüştür. Bu çalışma, ülkemizde uygulaması çok kısıtlı olan Azalan Debili Filtrasyon Sistemi'nin proje, inşaat ve işletme aşamaları hakkında detaylı bilgi elde etmek, lokal şartlarda performansını gözlemlemek ve İSKİ tarafından bütün arıtma tesisleri filtrelerinde kullanılan kumun özelliklerini ortaya koyabilmek amacıyla yapılmıştır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a pilot Declining Rate Filtration (DRF) system was designed, constructed and operated. Results obtained with this DRF system are presented. The properties of the filter media used in İSKİ WTPs were determined. The pilot DRF system was constructed and operated at the Kağıthane Çelebi Mehmet Han Water Treatment Plant (KÇMH WTP) in Istanbul. The filtration rates and effluent valve positions were changed during the study in order to characterise the behaviour of the pilot DRF system at different conditions. The media type, media depth and incoming raw water were the same as those of the full-scale Constant Rate Filtration (CRF) system of KÇMH WTP. The aims of the study were: a) to increase our knowledge about the design, construction and operation of DRF systems. b) to evaluate the performance of DRF systems with the locally available media and raw water c) to determine the properties of the filter media. II