Dikme, Kümbetli ve Cumhuriyet köyleri ağızları (inceleme-metin-sözlük)
The mouths of the villages of Dikme, Kumbetli and Cumhuriyet (review-text-dictionary)
- Tez No: 976209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YILDIRIM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Terekeme ağız yapısının büyük ölçüde korunduğu, Kars iline bağlı Dikme, Kümbetli ve Cumhuriyet köylerinde yaşayan Karapapakların/Terekemelerin ağız özelliklerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Derleme yapılan bu köylerden, farklı kaynak kişilerle görüşülerek bir ağız çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma inceleme, metin ve sözlük olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümü olan inceleme bölümünde derlenen metinler ses bilgisi ve şekil bilgisi bakımından incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Dikme, Kümbetli ve Cumhuriyet köylerinden derlenen toplam 51 metin yer almaktadır. Çalışmada yer alan metinler ses kayıt cihazı kullanılarak derlenmiştir. Tez çalışmasının üçüncü bölümü olan sözlük bölümünü ise derlenen metinlerde yer alan kelimeler oluşturmaktadır. Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler sıralanarak tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the dialect features of the Karapapaks/Terekemes living in the villages of Dikme, Kümbetli, and Cumhuriyet, located in Kars province, where the Terekeme dialect structure is largely preserved. A dialect study was conducted by interviewing different resource persons from these villages. This study consists of three sections: examination, texts, and dictionary. In the first section of the thesis, which is the examination section, the collected texts were analyzed in terms of phonetics and morphology. The second section of the study includes a total of 51 texts collected from the villages of Dikme, Kümbetli, and Cumhuriyet. The texts included in the study were compiled using a voice recording device. The third section of the thesis, which is the dictionary section, is composed of words found in the collected texts. The thesis was completed in the conclusion section by listing the data obtained.