Türk işbirliği ve koordinasyon ajansı başkanlığı'nın (TİKA) Azerbaycan'a yaptığı hizmetlerin sosyo –ekonomik katkısı (2020 – 2015)
Turkish cooperation and coordination agency (tika) socio-economic impact of TIKA's activities in Azerbaijan (2020 - 2015)
  1. Tez No: 976221
  2. Yazar: ZATİ ALAGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) dağılana kadar, birliğin içinde yer alan ve Türkiye ile tarihsel bağları olan Türk Cumhuriyetleri'ne yönelik Türkiye tarafından herhangi bir faaliyet yürütülmemiştir. SSCB'nin dağılmasının ardından ise Türkiye, Türk Cumhuriyetleri'ne yüksek düzeyde ilgili davranmıştır. Türk Cumhuriyetleri'nin siyasal, sosyal ve ekonomik açıdan kalkınması amacına matuf olarak yürütülen faaliyetlerin belirli bir çerçeve içinde yürütülmesi için Türkiye, kurumsal bir yapıya ihtiyaç duymuştur. Mevzubahis sebepten dolayı Türk Cumhuriyetleri'ne yönelik proje geliştirip uygulamak maksadıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) kurulmuştur. Bu çalışmada, evvela TİKA'nın teşkilat yapısı, görevleri, sorumlulukları ve çalışma alanları anlatılarak etkiye sebep olan kurumsal yapı izah edilmiştir. İkincil olarak diğer Türk Cumhuriyet'lerine yaptığı çalışmalardan örnekler verilmiş ve kalkınma ajanslarının dünyadaki durumu da göze alınarak çalışmaya yön verilmek istenmiştir. Bu sebeple Kalkınma ajanslarının statüleri, dünyadaki durumunu da incelemek gerekmiştir. Son olarak çalışma kapsamında, Azerbaycan özelinde, Türkiye'nin Azerbaycan'da TİKA üzerinden yürüttüğü projelerin Azerbaycan sosyo-ekonomik yapısına olan etkisi örnek olması hasebiyle geniş bir şekilde incelenmiştir. Çalışma genel olarak, 2002-2015 yılları arasında TİKA tarafından yürütülen projeleri ve projelerin sonucunda Azerbaycan'da meydana gelen değişimleri açıklamaktadır. Etkinin daha sarih bir biçimde ortaya konulması için, dünyadaki kalkınma ajansları, TİKA ile karşılaştırmaları, ayrıca TİKA'nın diğer Türk Cumhuriyet'lerine yaptığı bazı yardımlar Azerbaycan tarihi ve ülkenin sosyo-ekonomik yapısı, açıklanarak, etkinin boyutu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Until the Union of Soviet Socialist Republics(USSR) was dissolved, an activity was not carried out by Turkey for the Turkish Republics, which are in the Union and which have historical ties with Turkey. After the dissolution of the USSR, Turkey has acted on a high level of interest to the Turkish Republics. Turkey needs an institutional structure in order to carry out activities carried out in a specific framework for the political, social and economic development of the Turkish republics. Turkish cooperation and coordination agency(tika) was established in order to develop and implement a project for the Turkish Republics for the reason of the issue. First of all, tika's organizational structure, duties, responsibilities and working areas have been explained and the corporate structure has been explained. Within the scope of the study, the impact of the projects carried out by Turkey over tika in Azerbaijan on the socio-economic structure of Azerbaijan is explained. The study explains the projects carried out by TİKA between 2002 and 2015 and the changes that took place in Azerbaijan as a result of the projects. In order to make the effect more explicit, the development agencies around the world, comparisons with TIKA some aids made by TIKA to other Turkic Republics, the history of Azerbaijan and the socio-economic structure of the country have been explained and the size of the effect has been examined.