Dijital öyküler aracılığıyla çocuk oyunlarının dinleme ve yazma becerilerinin geliştirilmesine etkisi
The effect of children's games on the development of listening and writing skills throungh digital stories
  1. Tez No: 976257
  2. Yazar: PINAR TURUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAZEGÜL DEMİR ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk oyunlarının dijital öykülerini kullanarak dinleme ve yazma becerisinin gelişimini sağlamak, çocuk oyunlarının Türkçe dersinde bir öğretim yöntemi olarak kullanılması hakkında öğrenci ve öğretmen görüşlerini değerlendirmektir. Karma yöntem araştırma desenlerinden keşfedici karma desen kullanılarak hazırlanan çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 2. döneminde Kars Merkezde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 7.sınıf öğrencileriyle 11 haftalık bir çalışmayı kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak oyunların belirlenmesinde kullanılan anket, çalışma yaprağı, çalışma yaprağından oluşan ön test- son test ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel araştırma sürecinde zayıf deneysel desenlerden tek grup ön test-son test desen kullanılmıştır. Çalışma kapsamında gruba ilk olarak oyunların belirlenmesinde kullanılan anket ön test olarak uygulanmıştır. Ardından süreçte yazma ve dinleme etkinliklerinden oluşan çalışma kağıtlarının uygulanmasına yer verilmiştir. Yazma ve dinleme etkinliklerinden oluşan çalışma kağıtlarının uygulanmasının ardından gruba mendil kapmaca oyununun etkinliklerini içeren çalışma kağıdı son test olarak uygulanmış ve veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak gönüllü olan 36 öğrenci ile çocuk oyunlarının Türkçe dersinde bir öğretim yöntemi olarak kullanılması hakkında görüşmeler yapılmıştır. Çocuk oyunlarının Türkçe dersinde bir öğretim yöntemi olarak kullanılması ile ilgili öğretmen görüşlerini elde etmek için Kars merkezde bulunan farklı ortaokullarda görev yapan 10 Türkçe öğretmeni ile görüşmeler yapılmış konu hakkındaki görüşleri alınmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler değerlendirilmiş; bulgular, özetlenmiş ve sonuçlar yorumlanarak sunulmuştur. Çalışma grubunun ön test ve son test betimsel istatistikler tablosunda son test verilerinin ön test verilerinden yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma grubunun ortalama puan değerine bakıldığı zaman da yine son test verileri ön test verilerinden yüksektir. Çalışma grubunun normallik testi sonucuna bakıldığı zaman ön test ve son test verilerinin normal dağılıma uygun olduğu (p>.05) sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma grubunun ön test ve son test puanlarına ilişkin Bağımlı Gruplar t-testi sonuçlarında son test ortalama puanlarının ön test puanlarından yüksek olduğu görülmüştür. P değerine bakıldığı zaman ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farkın olduğu sonucuna ulaşılmıştır (p<.05).Çocuk oyunlarının dijital öykü etkinlikleri şeklinde kullanımının dinleme becerisine etkisi ve yazma becerisine etkisi olduğu görülmüştür. Yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara göre, Türkçe derslerinde çocuk oyunlarının kullanılması, okulda çocuk oyunlarının video şeklinde izleme, Türkçe derslerinde öğretmenin çocuk oyunlarını kullanarak dil öğretmesi, örnek video izleyerek çocuk oyunu tasarlama ile ilgili öğrenci görüşleri tespit edilmiştir. Dinleme/İzleme becerisinin öğretiminde geleneksel çocuk oyunlarının katkısının olup/olmama durumu, yazma becerisinin öğretiminde geleneksel çocuk oyunlarının katkısının olup/olmama durumu, dijital öykü haline dönüştürülen geleneksel çocuk oyunlarının dinleme ve yazma becerisinin öğretimi, geleneksel çocuk oyunlarının dil becerisi açısından Türkçe ders kitaplarında yeterli olup/olmama durumu ve bir beceri öğretimi yöntemi olarak geleneksel çocuk oyunu kullanmadaki yeterliliği ile ilgili öğretmen görüşleri tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yapılan çalışmanın çocuk oyunlarının dijital öyküler aracılığıyla dinleme ve yazma becerilerinde kullanılmasının etkili olduğu söylenebilir. Öğrencilerle, çocuk oyunlarının dijital öykü etkinlikleri şeklinde kullanımının dinleme becerisine etkisi ve yazma becerisine etkisine yönelik yapılan görüşmeler sonucunda Türkçe derslerinde çocuk oyunlarının kullanılmasının %12,24 oranında etkili olduğu, derse verimlilik kattığı, akılda kalıcılığı, okula gitme isteğini ve derse katılımı arttırma yönünde olumlu sonuçları olduğuna ulaşılmıştır. Okulda çocuk oyunlarının video şeklinde izleme konusunda öğrencilerin çoğu evet yanıtını vermiştir. Bilmeyenleri öğretme, uygulamalarına yer verme, izlemenin sıkıcı olduğu, videolar yapılabilir sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğrencilerin, Türkçe derslerinde öğretmenin çocuk oyunlarını kullanarak dil öğretmesini istediklerini, derse aktif katılımı sağladığı, öğrenmede kolaylık sağladığı görülmüştür. Örnek video izleyerek çocuk oyunu tasarlama ile ilgili öğrenci görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu görülmüştür. Öğrenciler tarafından örnek video izleyerek, çocuk oyunu tasarlamanın eğlenceli olacağı düşünülmüştür. Öğretmenlerle, çocuk oyunlarının dijital öykü etkinlikleri şeklinde kullanımının dinleme becerisine etkisi ve yazma becerisine etkisine yönelik yapılan görüşmeler sonucunda dinleme/İzleme becerisinin öğretiminde çocuk oyunlarının katkısının %0,8 oranla olduğu görülmüştür. Yazma becerisinin öğretiminde geleneksel çocuk oyunlarının katkısının olduğuna dair olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Öğrencileri motive ettiği, faydalı olduğu, yazma isteği arttırdığı ve yaratıcı fikirler sunduğu görülmüştür. Dijital öykü haline dönüştürülen geleneksel çocuk oyunlarının dinleme ve yazma becerisinin öğretimi konusunda katkı sağladığı, yazma becerilerine katkı sunduğu ve sosyal becerileri geliştirdiği vb. sonuçlarına ulaşılmıştır. Geleneksel çocuk oyunlarının dil becerisi açısından Türkçe ders kitaplarında %0,2 oranında yeterli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Konuşma becerisinin geliştirilmesinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bir beceri öğretimi yöntemi olarak geleneksel çocuk oyunu kullanmadaki yeterliliği ile ilgili öğretmenlerin %0,5 oranında yeterliliğinin olduğu, %0,2 oranında yeterliliğinin olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to use digital stories of children's games in listening and writing skills and to evaluate the opinions of students and teachers about the use of children's games as a teaching method in Turkish lessons. The study, which was prepared using an exploratory mixed method research design, was conducted in the 2nd semester of the 2023-2024 academic year with 7th grade students studying at a secondary school in Kars Center for an 11-week study. The survey, worksheet, pre-test-posttest consisting of a worksheet and a semi-structured interview form were used as data collection tools to determine the games. In the quantitative research process of the research, a single group pre-test-posttest design, one of the weak experimental designs, was used. Within the scope of the study, the survey used to determine the games was first applied to the group as a pre-test. Then, the process included the application of worksheets consisting of writing and listening activities. After the application of the worksheets consisting of writing and listening activities, the worksheet containing the activities of the handkerchief grabber game was applied to the group as a post-test and the data were analyzed. The phenomenological design was used in the qualitative dimension of the research. Using the semi-structured interview form prepared by the researcher, interviews were conducted with 36 volunteer students about the use of children's games as a teaching method in Turkish lessons. In order to obtain the opinions of teachers about the use of children's games as a teaching method in Turkish lessons, interviews were conducted with 10 Turkish teachers working in different secondary schools in the center of Kars and their opinions on the subject were obtained. The data obtained from the interviews were evaluated; the findings were summarized and the results were presented by interpreting them.In the pre-test and post-test descriptive statistics table of the study group, it was concluded that the post-test data were higher than the pre-test data. When the average score value of the study group was examined, the post-test data were again higher than the pre-test data. When the normality test result of the study group was examined, it was concluded that the pre-test and post-test data were in accordance with the normal distribution (p>.05). In the Dependent Groups t-test results regarding the pre-test and post-test scores of the study group, it was seen that the post-test average scores were higher than the pre-test scores. When the p value was examined, it was concluded that there was a significant difference between the pre-test and post-test scores (p<.05). It was observed that the use of children's games in the form of digital story activities had an effect on listening skills and writing skills. According to the findings obtained from the interviews, the opinions of the students on the use of children's games in Turkish lessons, watching videos of children's games at school, the teacher teaching the language using children's games in Turkish lessons, designing children's games by watching sample videos were determined. The opinions of the teachers on the contribution of traditional children's games to the teaching of listening/watching skills, the contribution of traditional children's games to the teaching of writing skills, the teaching of listening and writing skills by traditional children's games transformed into digital stories, the adequacy of traditional children's games in Turkish textbooks in terms of language skills, and the adequacy of using traditional children's games as a skill teaching method were determined.According to the results of the research, it can be said that the use of children's games through digital stories in listening and writing skills is effective. As a result of the interviews conducted with the students about the effect of using children's games in the form of digital story activities on listening skills and writing skills, it was concluded that the use of children's games in Turkish lessons was 12.24% effective, added efficiency to the lesson, and had positive results in terms of increasing memorability, desire to go to school and participation in the lesson. Most of the students answered yes to watching videos of children's games at school. It was concluded that teaching those who do not know, including their practices, watching is boring, and videos can be made. It was observed that students wanted the teacher to teach the language using children's games in Turkish lessons, that they ensured active participation in the lesson, and that it facilitated learning. It was observed that the student views on designing children's games by watching sample videos were generally positive. It was thought by the students that designing children's games by watching sample videos would be fun. As a result of the interviews conducted with the teachers about the effect of using children's games as digital story activities on listening skills and writing skills, it was seen that the contribution of traditional children's games in teaching listening/watching skills was 0.8%. Positive results have been obtained regarding the contribution of traditional children's games to the teaching of writing skills. It has been observed that they motivate students, are useful, increase the desire to write and offer creative ideas. It has been concluded that traditional children's games transformed into digital stories contribute to the teaching of listening and writing skills, contribute to writing skills and develop social skills, etc. It has been concluded that traditional children's games are sufficient in terms of language skills in Turkish textbooks at a rate of 0.2%. It has been concluded that they are effective in developing speaking skills. It has been concluded that teachers have a 0.5% adequacy and a 0.2% adequacy in using traditional children's games as a skill teaching method.