Elektronik balastlı fluoresan lambaların tekno-ekonomik bakımdan incelenmesi
- Tez No: 97626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL VAYVAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Son yıllarda yurdumuzda fluoresan lambaların kullanımı hızla artmaktadır. Buna bağlı olarak yardımcı eleman üretimleri ve özellikle elektronik balast imalatı da artan bir hızla devam etmektedir. Ancak, hem konuyla ilgili ulusal bir standardın bulunmayışı, hem üretici hem de tüketicilerin teknik bilgi eksiklikleri yanlış uygulamalara neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, fluoresan aydınlatma sistemlerini ve elektronik balastları tekno-ekonomik açıdan inceleyerek analiz etmektir. Tezin birinci bölümünde aydınlatmalım tanımı ve konusu hakkında ön bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, aydınlatma tekniğinde yer alan kavram ve bileşenler incelenmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde, sırasıyla aydınlatmada kullanılan ışık kaynakları ve aydınlatma armatürleri tanıtılmıştır. Beşinci bölümde, fluoresan lambalar ele alınarak, çalışma prensibi, lamba dizaynı, lamba çeşitleri gibi başlıklar incelenmiştir. Altıncı bölümde, fluoresan lamba sistemlerinde kullanılan yardımcı elemanlar irdelenmiş ve manyetik balastlarla elektronik balastların enerji tasarrufu, ömür, ateşleme, arıza avantajları, güç faktörü ve benzeri teknik ve ekonomik özelikleri analiz edilmiştir. Yedinci ve son bölümde ise elektronik balastlı fluoresan aydınlatma sistemlerinde oluşabilecek elektromanyetik etkiler nedenleri ile birlikte ele alınarak, bunların önlenebilmesi için çeşitli öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, the use of fluorescent lamps in our country has been increasing rapidly. Depending on this, production of auxiliary components and especially electronic ballast have also been icreasing speedily. However, both absence of national standard related to the subject and the producer's and consumer's lack of technical knowledge have been causing wrong applications. The aim of this study is analysing fluorescent illimunation systems and electronic ballast from the point of view of techno-economical way. In the first part of the study, the most basic principles about description and the subject of the illumination have been given. In the second part of the study, concepts and components taking place in illumination systems have been examined. In the third and fourth part of the study, light sources and illumination armatures used in illumination have been introduced respectively. In the fifth part of the study, by considering fluorescent lamps; such titles as working principles, lamp design and lamp types have been examined. In the sixth part of the study, first of all, the auxilary components used in fluorescent lamp systems have been studied. Later, energy conservation of magnetic and electronic ballast, life, ignition, failure advantages, power factor and some other technical and economical characteristics of them have been analyised. In the seventh and conclusion part of the study, possible electromagnetic effects on illumination systems with electronic ballast have been investigated with its reasons and some suggestions have been done to prevent this effects. XI