Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasının bina enerji performansı yönetmeliğine göre incelenmesi
Study of Engineering Faculty building of Gazi University according to the energy performance regulation of the buildings
- Tez No: 387709
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; yüksek oranlarda enerji tüketimi olan bir tesiste kalite ve performansı düşürmeden enerji tüketimini azaltmak için ve tesisin enerji kimlik belgesinin hazırlanmasını sağlamak için yeni projeler tasarlamak ve uygulamaktır. Bu çalışma için Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binası seçilmiştir.Fakültenin mimari ve teknik özelliklerine uygun enerji verimliliği projeleri tasarlanmıştır. Bu projeler: Manyetik balastlı flüoresan lambaların enerji verimli elektronik olanlar ile değiştirmektir, binanın dış duvarlarına dıştan ısı yalıtımı uygulamaktır, kalorifer kazanlarının ısıl verimlerini artırmak ve ısıtma vanalarına vana ceketi ile ısı yalıtımı uygulayarak doğalgaz tüketimini azaltmaktır. Tasarlanan bu sistemlerin maliyet analizleri yapıldığında geri ödeme sürelerinin kabul edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür, aydınlatma ve ısıtma vanaları için sırasıyla bu süreler 3.7 yıl ve 3 yıldır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design and apply new projects in a facility which has high rates of energy consumption in order to reduce energy consumption without reducing the quality and performance, and to prepare energy identity certificate for the facility. Engineering Faculty building of Gazi University has selected for this study.Energy efficiency projects are designed in accordance with the faculty?s architectural and the technical specifications. These projects are: Changing magnetic ballast of the fluorescent lamps with energy efficient electronic ballast, applying thermal insulation to the external walls of the building, increasing the thermal efficiencies of the heating boilers and applying thermal insulation to the heating system valves by using valve jackets to reduce natural gas consumption. When the cost analysis of the designed system is calculated, we see that the payback periods are at an acceptable level, these periods are 3.7 and 3 years for lighting and heating valves respectively.