Efl teachers' cognitions in grammar teaching at tertiary level
Yükseköğretim düzeyinde yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin dilbilgisi öğretiminde bilişleri
  1. Tez No: 976297
  2. Yazar: MUHAMMET GÖKHAN GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MERÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yakınsayan paralel tasarımlı karma yöntem araştırması, bir Türk devlet üniversitesi bağlamında yükseköğretim düzeyinde görev yapan yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin dilbilgisi öğretimine ilişkin bilişlerini incelemektedir. Çalışmanın nicel aşamasına, 27 maddelik Likert tipi Öğretmenlerin Dilbilgisi Öğretimi Hakkındaki Bilişleri Anketi (Zhang & Sun, 2022) aracılığıyla toplam 128 öğretmen katılmıştır. Katılımcılardan 38'i ise nitel aşamada derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmelere gönüllü olarak katılmıştır. Nicel veriler, betimsel ve çıkarımsal istatistikler için SPSS 30 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise Dedoose 10 programı aracılığıyla tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Nicel bulgular, bağlamsallaştırılmış ve biçim odaklı dilbilgisi öğretimine güçlü bir destek olduğunu göstermiştir. Öğretmenler, tümevarımsal ve anlamlı dilbilgisi öğretimini tercih ettiklerini belirtmiş; tümdengelimsel ve biçim odaklı yaklaşımlara ise daha sınırlı düzeyde destek verdiklerini ifade etmişlerdir. On bir tema altında kategorize edilen nitel bulgular, öğretmenlerin ifade ettikleri bilişsel süreçler ile sınıf içi uygulamaları arasında belirgin gerilimler bulunduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar sıklıkla iletişimsel ve tümevarımsal yaklaşımları desteklediklerini dile getirmiş, ancak çoğunlukla öğrenci yeterliliği, sınavların geri bildirim etkisi, öğretim programı baskısı ve kişisel öğretim geçmişleri tarafından şekillenen daha geleneksel ve eklektik yöntemler kullanmışlardır. Öğretmenler, açıklama ve motivasyon amacıyla seçici bir biçimde öğrencilerin ana dilini kullanmış, dilbilgisi terminolojisini işlevsel bir biçimde uygulamış ve dilbilgisi öğretiminde dijital ve yapay zekâ destekli araçlara artan fakat dengesiz bir ilgi göstermiştir. Bulgular, yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin bilişlerinin karmaşık, uyarlanabilir ve bağlamsal gerçekliklere derinlemesine gömülü olduğunu ortaya koymaktadır. Teorik olarak ilerici metodolojilere eğilim göstermelerine rağmen, birçok öğretmen kurumsal ölçme ve değerlendirme beklentilerine uyum sağlamak için daha kontrollü uygulamalara yönelmiştir. Bu çalışma, öğretmenlerin pedagojik idealleri ile sınıf gerçekleri arasındaki uçurumu kapatmak için yansıtıcı uygulama ve bağlama duyarlı mesleki gelişimin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This convergent parallel design, mixed-methods study investigates tertiary-level EFL teachers' cognitions regarding grammar instruction within the context of a Turkish state university. A total of 128 instructors participated in the quantitative phase through the 27-item Likert-scale Teachers' Cognitions About Grammar Teaching Questionnaire (Zhang & Sun, 2022), and 38 of them volunteered for in-depth semi-structured interviews in the qualitative phase. The quantitative data were analyzed using SPSS 30 for descriptive and inferential statistics. The qualitative data were analyzed using Dedoose 10 through thematic analysis. Quantitative results indicated strong support for contextualized and focus-on-form grammar instruction. Teachers reported favoring inductive, meaningful grammar teaching, while expressing less support for deductive and focus-on-forms paradigms. The qualitative findings, categorized under eleven themes, revealed tensions between teachers' stated cognitions and their enacted practices. While participants frequently endorsed communicative, inductive approaches, they often employed more traditional and eclectic methods shaped by learner proficiency, exam washback, curricular pressures, and personal teaching histories. Teachers selectively used L1 for clarification and motivation, applied grammatical terminology pragmatically, and demonstrated growing but uneven engagement with digital and AI-supported tools in grammar instruction. The findings reveal that EFL teacher cognition is complex, adaptive, and deeply embedded in contextual realities. Despite favoring progressive methodologies in theory, many teachers resorted to more controlled practices to align with institutional assessment expectations. The study highlights the need for reflective practice and context-sensitive professional development to bridge the gap between teachers' pedagogical ideals and classroom realities.