Exploring university technology transfer in Turkey: Success or failure?
Türkiye'de üniversite teknoloji transferini araştırmak: Başarı mı, başarısızlık mı?
  1. Tez No: 976331
  2. Yazar: FATİH MERT ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Üniversite Teknoloji Transferi (ÜTT) akademik buluşların ticarileştirilmesi ve yeni girişimlerin oluşturulması yoluyla akademik araştırmalardan yararlanarak yenilikçi ilerlemeyi hızlandırmak için önemli bir mekanizma oluşturmaktadır. Bu şekilde, ÜTT bölgesel/ulusal kalkınmayı artırmak ve bilgiye dayalı bir ekonomi elde etmek için temel bir mekanizma olarak kabul edilir. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye, ÜTT'nin sağladığı ivmeden yararlanarak, potansiyel olarak geç ama önemli bir atılım hedeflemiş ve ilginç bir örnek oluşturmuştur. Kararlı bir müdahaleyle Türk devleti, ÜTT destek programları, çeşitli teşvikler ve ÜTT 'yi kolaylaştıran yeni bir patent yasası getirmiş ve bu da üniversitelerin 10 yıl gibi kısa bir sürede büyük miktarda fikri mülkiyet üretmesiyle sonuçlanmıştır. Ancak bu fikri mülkiyetlerin ticarileştirilmesinde beklenen etki gerçekleşmemiştir. Bu tez TÜBİTAK 1513 TTO Programı tarafından desteklenen 29 üniversiteyi kapsayarak, Türkiye'nin ÜTT vakasının başarılı olup olmadığını ve başarısızlık varsa bunun başlıca nedenlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, ÜTT literatürünü incelemek için yenilikçi bir yaklaşım kullanan sistematik bir literatür taramasının ardından araştırma sorusuna cevap bulmak için nicel ve nitel yaklaşımlardan oluşan karma ve sıralı bir yöntem tasarımı kullanmaktadır. İlk adımda, 29 üniversitenin verileri dikkate alınarak hiyerarşik ve aglomeratif bir küme analizi yapılmaktadır. Vakanın durumunu ve ilk aşamanın sonuçlarını daha ayrıntılı olarak incelemek için Türkiye'deki ÜTT ekosisteminde bulunan ana paydaşlardan oluşan iki ayrı odak çalışması oturumu gerçekleştirilmiştir. Son olarak, toplanan nitel veriler analiz edilmiş ve iki aşamanın bulguları bir araya getirilerek sentez yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak, bu araştırma kapsamındaki bulguların çözümüne yönelik üç adet politika önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
University Technology Transfer (UTT) represents an important mechanism to accelerate innovative progress by leveraging academic research via commercialization of academic inventions and new venture formation. In this way, UTT is considered a fundamental mechanism for enhancing regional/national development and obtaining a knowledge-based economy. As a developing country, Turkey sought to capitalize on the momentum provided by the UTT, aiming for a potentially late but significant breakthrough, representing an interesting case. With a decisive intervention, the Turkish state introduced UTT support programs, various incentives, and a new patent law promoting UTT, which resulted in a large amount of intellectual property (IP) obtained by universities within a short period of 10 years. However, the expected impact did not occur in the commercialization of these IPs. This thesis aims to determine whether the UTT case of Turkey has been successful or not, to identify its significant causes, by covering 29 universities supported by the TÜBİTAK 1513 TTO Program. After a systematic literature review that utilizes an innovative approach to reviewing UTT literature, the research employs a mixed and sequential design of a quantitative and a qualitative approach, seeking answers to the research question. In the first step, a hierarchical and agglomerative cluster analysis is conducted considering the population data of 29 universities. To explore the case and results of the first phase further, two separate focus group sessions are conducted, consisting of the main stakeholders in the Turkish UTT ecosystem. Finally, the collected qualitative data is analyzed and the results of the two phases are synthesized. Based on the results obtained, three policy recommendations are proposed that are addressed for solutions for the researched outcomes.