Tıg kaynak yöntemi ile kaynaklanan 6000 serisi alüminyumun, farklı parametrelerdeki mikroyapı ve mekanik özelliklerin incelenmesi
Investigation of the microstructure and mechanical properties of 6000 series aluminum welded by the tig welding method under different parameters
- Tez No: 976381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BURAK TELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ağırlık/dayanım oranının gittikçe önemli hale geldiği dünyamızda, alüminyum malzemeler ve alüminyum üretim teknolojileri de önem kazanmaya devam etmektedir. Bu tezde metalografik numune hazırlama cihazlarında kullanılan ve yük altında çalışan alüminyum parçaların farklı kaynak parametrelerinde kaynak işlemleri gerçekleştirilmiştir. 6000 serisi alüminyum malzeme üzerinde akım, frekans, balans ve gaz akış hızı değişikliği yaparak tungsten inert gaz yöntemiyle kaynak işlemi uygulanmıştır. Sonrasında metalografik numune hazırlama işlemleri yapılmıştır. Hazırlanan numuneler önce vickers sertlik cihazında sertlik ölçümleri alınmış daha sonra optik mikroskop ve ışık mikroskopu incelemesi yapılmıştır. En uygun parametre olan 220A akım, 150 Hertz frekans, 12 litre/dakika gaz akış hızı ve %85 balans ayarında kaynak yapmaya devam edilecektir.
Özet (Çeviri)
In our world, where the weight-to-strength ratio is becoming increasingly important, aluminum materials and aluminum production technologies continue to gain significance. In this thesis, welding operations were performed on aluminum parts used in metallographic sample preparation devices and working under load, under different welding parameters. The welding process was applied to 6000 series aluminum material using the Tungsten Inert Gas method, with variations in current, frequency, balance, and gas flow rate. Metallographic sample preparation processes were then conducted. The prepared samples were first subjected to hardness measurements using a Vickers hardness tester, followed by examinations using an optical microscope and light microscope. The optimal parameters for welding were found to be 220A current, 150 Hertz frequency, 12 liters per minute gas flow rate, and 85% balance. Future welding operations will continue with these parameters.