Çağdaş Türk plastik sanatlarında kozmik imgeler
Cosmic images in contemporary Turkish plastic arts
  1. Tez No: 976384
  2. Yazar: DENİZ ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KÜPÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, Çağdaş Türk plastik sanatlarında kozmik imgelerin işlenişini ele alarak, sanatçıların evrensel temaları nasıl yorumladıklarını ve bu temaları kültürel bir bakış açısıyla nasıl bütünleştirdiklerini derinlemesine incelemektedir. Eski Türklerden günümüze, kozmik imgelerin plastik sanatlardaki yansımaları, Türk plastik sanatlarının zengin geçmişini ve modern zamanlarda geçirdiği evrimi ortaya koymaktadır. Sanat eserlerinde kozmosun çeşitli yönlerinin ele alınması, sanatçıların bilimsel ve teknolojik gelişmelere olan duyarlılıklarını ve bu gelişmeleri nasıl sanatsal bir ifadeye dönüştürdüklerini göstermektedir. Ayrıca, bu süreç Türk plastik sanatlarının ulusal ve uluslararası sanat sahnesinde etkili bir şekilde yer almasını sağlamaktadır. Diğer taraftan kozmoloji ve kozmogoni gibi konuların sanat eserlerinde işlenmesi, sanatçıların evrenin kökeni ve yapısı gibi evrensel sorulara cevap arama çabalarını yansıtmaktadır. Kozmik imgeler, evrenin ve varoluşun gizemlerini sanatsal bir dille ifade etme arzusunun bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Bu imgeler, sanatçıların iç dünyalarını keşfetmelerine ve bu keşifleri sanat yoluyla ifade etmelerine olanak tanımakta ve böylece sanatın sınırlarını zorlayarak evrensel sanat tartışmalarına zengin katkılarda bulunmaktadır. Tüm bu olguların sonucu olarak mevcut çalışma Çağdaş Türk plastik sanatlarında kozmik imgelerin, sanatçıların evrensel ve zamansız sorulara estetik ve kültürel cevaplar vermekte nasıl önemli bir role sahip olduğunu açıklamaktadır. Bu imgeler sanatın sınırlarını nasıl zorladığını başarılı bir şekilde göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the depiction of cosmic images in Contemporary Turkish plastic arts, exploring how artists interpret universal themes and integrate them with a cultural perspective. From ancient Turks to the present, the reflections of cosmic images in plastic arts reveal the rich history and evolution of Turkish plastic arts through modern times. The handling of various aspects of the cosmos in art pieces demonstrates the sensitivity of artists to scientific and technological developments and how these developments are transformed into artistic expressions. Furthermore, this process effectively positions Turkish plastic arts on both the national and international art scenes. On the other hand, the incorporation of topics such as cosmology and cosmogony in artworks reflects the artists' efforts to answer universal questions about the origin and structure of the universe. Cosmic images are considered indicators of the desire to artistically express the mysteries of the universe and existence. These images allow artists to explore their inner worlds and express these discoveries through art, thereby pushing the boundaries of art and making substantial contributions to universal art discussions. As a result, this study elucidates the significant role cosmic images play in Contemporary Turkish plastic arts, providing aesthetic and cultural responses to timeless and universal questions. These images successfully demonstrate how they reinforce the universality of cultural and artistic expression and challenge the limits of art.