Evil in British romanticism: J. R. R. Tolkien and the ring a survey on his understanding of evil
İngiliz romantizminde kötülük: J. R. R. tolkien ve yüzük: Tolkien'in kötülük anlayışına dair bir inceleme
- Tez No: 976399
- Danışmanlar: DR. JONATHAN HILL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, J. R. R. Tolkien'in eserlerinin ana çerçevesini Ölümlülük, Makine ve Güç gibi ilgili kavramlarla takip etmek ve bunların Tolkien'in Kötülük anlayışı açısından önemli ilişkilerini ortaya koymaktır. Bu tez dört tematik bölüme ayrılmıştır: Kötülük, İktidar, Makine ve Ölümlülük. İlk bölümde Tolkien'in Kötülük anlayışının son derece karmaşık bir yapıya sahip olduğu tartışılacaktır. Eserinin ana gövdesi Kötülük kavramı etrafında dönmektedir. İki farklı kötülük tasavvuru vardır: Hristiyan, Augustinusçu ve daha sonra Boethiusçu kötülük anlayışı ve bunun karşıtı olarak Maniheist kötülük anlayışı. Bu iddia ilk olarak Tom A. Shippey tarafından Augustinus'a herhangi bir atıfta bulunulmadan ortaya atılmıştır. Bu tez Tolkien'in efsaneler dünyasında bu ikisi arasında nasıl bir uyum ve uzlaşma yarattığını göstermeyi amaçlamaktadır. İkinci Bölüm'de, Tolkien'in Kötülük anlayışı Güç ile yakından ilişkili olduğu için Yüzük İktidar'ın bir sembolü olarak tartışılacaktır. Bu tez, Tolkien için İktidar'ın iyi bir anlamı olmadığını öne sürer. Onun İktidar'a bakış açısı neredeyse tamamen olumsuzdur. Tanrılar hariç, iktidar kelimesi onun söylencelerinde her zaman kötü olan taraf ile ilişkilidir. Ayrıca bu bölümde Foucaldian Panoptikon ile Tolkien'in Her Şeyi Gören Gözü arasında bazı mukayeseler de yapılacaktır. Üçüncü Bölüm, Tolkien için Makine'nin kötücül bir kavram olduğunu, çünkü hükmetme niyeti ve hırsı olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Makine neredeyse tamamen olumsuz bir kavramdır. Makine, Saruman, Nazgûl ve Gollum açısından doğaya ve kendine yabancılaşmayı beraberinde getirir. Bu bağlamda, Makine ile gözetim ve disiplin açısından Frankfurt Okulu teorisyenleri arasında bazı mukayeseler de yer alacaktır. Dördüncü bölümde Tolkien'in ölüme yaklaşımı incelenecek ve Tolkien'in görüşünün geleneksel Katolik ölüm anlayışından bazı farklılıklar içerdiği, ancak nihayetinde kendi görüşü ile Katoliklik arasında ustaca bir uyum kurduğu iddia edilecektir. Ayrıca, Heidegger'in“ölüme-doğru-varlık”anlayışı ile Tolkien'in“ölüme-mahkum-insan”anlayışı arasında bazı benzerliklerin olduğu iddia edilecektir. Ardından, Tolkien'in Avrupalıların, özellikle de İngilizlerin ölüme karşı olumsuz ve kötümser tutumlarını iyileştirmeye çalıştığını, çünkü insanı kötülüğe iten korkularının temel kaynağının ölüm olduğunu düşündüğünü iddia edecektir. Terminoloji üzerine birkaç nota ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada“legendarium”terimi, Tolkien'in Hobbit, Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Morgoth'un Yüzüğü de dahil olmak üzere yazılı eserlerinin tamamını belirtmek için kullanılmıştır. Tolkien'in yaptığı gibi,“Men”Yüzüklerin Efendisi bağlamında kadınları da içerebilen insan ırkına atıfta bulunurken kullanılmıştır.“Teknoloji”,“uygulamalı bilim”olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to pursue the main framework of J. R. R. Tolkien`s works with related concepts such as Mortality, the Machine and Power and to present their crucial relationships in terms of Tolkien`s understanding of Evil. This thesis is divided into four thematic chapters: Evil, Power and the Machine and Mortality. In the first chapter, it will be argued that Tolkien`s understanding of Evil is an extremely complex structure. The main body of his work turns around the concept of Evil. There are two different pictures of evil: Christian, Augustinian, and later Boethian views and as an opposite, the Manichaean view. This claim was first put forward by Tom A. Shippey without any reference to Augustine. This thesis intends to show how Tolkien creates harmony and reconciliation between these two in his legendarium. In Chapter Two, the Ring will be discussed as a symbol of Power because Tolkien`s understanding of Evil is closely related to Power. This thesis suggests that Power has no good meaning for Tolkien. His perspective on Power is almost completely negative. Except for the gods, the word `Power` is always related to the evil side in his legendarium. There will also be some comparisons between the Foucaldian Panopticon and Tolkien`s All-Seeing Eye. Chapter Three will purpose to show that for Tolkien, the Machine is a sinister concept because it has an intention and ambition to dominate. It is almost wholly negative. The Machine leads to alienation from nature and self in terms of Saruman, the Nazgûl and Gollum. There will be some comparisons between the theoreticians of the Frankfurt School in terms of the Machine and surveillance and discipline. The fourth chapter will examine his approach to death, and will argue that Tolkien`s view is slightly different from the traditional Catholic understanding of death, but eventually, he masterfully establishes a great harmony between his view and Catholicism. It also claims that there are certain similarities between Heidegger`s `being-toward-death` and Tolkien`s `doomed-to-die` Men. Then, it will also claim that Tolkien tried to cure the European, particularly the British, negative and pessimistic attitude towards death because he thought that the primary source of our fears which leads us to evil is death. A few notes on terminology are needed. In this work, the term“legendarium”has been used to indicate the entire collection of Tolkien`s written works, including The Hobbit, The Lord of the Rings and The Silmarillion, and The Morgoth`s Ring. As Tolkien does,“Men”has been used when referring to the human race which can include women in the context of The Lord of the Rings. `Technology`, it is used as `applied science`.