NLRP3 inhibitörünün fare meme kanseri modelinde metastaza etkisi
Effect of NLRP3 inhibitor on metastasis in mouse breast cancer model
  1. Tez No: 976400
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF PEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KEMAL ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Histoloji ve Embriyoloji, Molecular Medicine, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Spesifik NLRP3 inhibitörü olan MCC950'nin, 4T1.2 hücreler ile oluşturulan ortotopik meme tümör modelinde, kemik metastazı ve NLRP3 inflammasomu üzerine baskılayıcı etkileri, radyolojik, histopatolojik ve moleküler tekniklerle incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Dişi BALB/c farelerde 4T1.2 tümörleri oluşturuldu; tümör ve MCC950 grupları takip edildi. Fareler X-ray/DECT ile tarandı, sakrifiye sonrası tibia/femur örnekleri dekalsifiye edilerek, H&E ile incelendi. Primer tümörlerden alınan doku örneklerinde, immünohistokimya ile NLRP3, caspase-1, IL-1β primer antikorları ile boyandı, ve aynı antikorların pro/aktif formları Western blot ile analiz edildi. Bulgular: Gruplar arasında primer tümör yükü açısından farklılık gözlenmedi. X-ray/DECT, fare kemik boyutlarının küçük olması nedeniyle yetersiz kaldı. Histolojide tümör grubunda kemik metastazı patolojileri gözlenirken, MCC950 uygulamasında kemik yapısı korundu ve tutulum büyük oranda sınırlandı. Moleküler olarak incelenen tümör doku örneklerinde artan NLRP3, aktif caspase1/ IL1ß seviyeleri MCC950 uygulaması ile azalırken; pro-caspase-1/pro-IL-1β'de anlamlı değişiklik gözlenmedi. Sonuç: Metastatik meme kanseri modelinde MCC950 uygulamasının, metastatik paternleri sınırladırdığı, etkisini aktif caspase-1 ve olgun IL-1β üretimini azaltmasına ve NLRP3 eksenini baskılamasına bağlı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the inhibitory effects of MCC950, a specific NLRP3 inhibitor, on bone metastasis and the NLRP3 inflammasome in an orthotopic breast tumor model generated with 4T1.2 cells, using radiological, histopathological, and molecular techniques. Materials and Methods: 4T1.2 tumors were established in female BALB/c mice, and tumor and MCC950 groups were monitored. Mice were scanned with X-ray/DECT, and after sacrifice, tibia/femur samples were decalcified and examined with H&E staining. Tissue samples obtained from primary tumors were stained with NLRP3, caspase-1, and IL-1β primary antibodies via immunohistochemistry, while the pro/active forms of the same antibodies were analyzed by Western blot. Results: No significant difference in primary tumor burden was observed between groups. X-ray/DECT was insufficient due to the small size of mouse bones. Histologically, pathological changes associated with bone metastasis were observed in the tumor group, whereas in the MCC950-treated group, bone structure was preserved and the extent of involvement was more limited. At the molecular level, increased NLRP3 and active caspase-1/IL-1β levels in tumor tissue samples were reduced by MCC950 treatment, while pro-caspase-1 and pro-IL-1β were largely preserved. Conclusion: In the metastatic breast cancer model, MCC950 treatment limited metastatic patterns, and this effect was concluded to be associated with the suppression of the NLRP3 axis through reduced active caspase-1 and mature IL-1β production.