Haşhaş kapsülü atığı eklenmiş epoksi zemin kaplamaların karakterizasyonu ve performans özelliklerinin incelenmesi
Characterization and investigation of performance properties of poppy capsule waste added epoxy floor coatings
  1. Tez No: 976398
  2. Yazar: EMRE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yapısal uygulamalarda, yüksek yapışma kabiliyeti, korozyona dayanıklılığı ve güçlü mekanik dayanımı nedeniyle epoksi reçineler tercih edilmektedir. En yaygın türü, bisfenol A ile epiklorohidrin tepkimesiyle elde edilen epoksi reçinelerdir. Ancak, bu tür reçineler insan sağlığı açısından risk taşıyabilir; özellikle endokrin sistem üzerinde bozucu etkiler gösterebilirler. Bu nedenle, daha güvenli ve çevreyle uyumlu alternatifler olarak biyobazlı epoksi reçineler geliştirilmektedir. Doğal kaynaklardan, örneğin soya yağı veya hint yağı gibi bitkisel yağlardan elde edilen bu reçineler, epoksidasyon yöntemiyle modifiye edilir ve geleneksel epoksi reçinelere kıyasla çevresel açıdan daha sürdürülebilir bir seçenek sunarlar. Günümüzde hem doğal kaynaklı hem de endüstriyel atıkların geri dönüştürülerek değerlendirilmesi, sürdürülebilir üretim anlayışının temel unsurunu oluşturmaktadır. Bu yaklaşım, epoksi esaslı sistemler üzerinde yapılan araştırmalarda da kendini göstermektedir. Son dönemde gerçekleştirilen çalışmalarda, standart epoksi reçinelerine çeşitli geri kazanılmış ve doğal malzemeler farklı oranlarda ve boyutlarda ilave edilerek adezyon, mekanik ve ısıl özellikler üzerinde etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada da literatürden farklı olarak bisfenol A epoksi ve biyobazlı bir epoksi reçinesine ağırlıkça %0,5, %1, %3, %5 ve %10 oranında haşhaş kapsül atıkları ilave edilerek kaplama malzemeleri üretilmiştir. Üretilen kaplama malzemelerinin adezyon, mekanik, ısıl, ıslanabilirlik, su emicilik ve yüzey özellikleri incelenmiştir. Adezyon, bisfenol A epoksilerde %1 takviyede 8,86 MPa, biyobazlı epoksilerde ise %5 takviyede 7,46 MPa ile en iyi seviyeye ulaştı. Temas açısı, %10 takviye ile standart reçinede 93,24°'den 86,33°'ye, biyobazlı reçinede ise 85,87°'den 47,83°'ye düşerek hidrofilikliği artırmıştır. Elde edilen sonuçlar, haşhaş kapsül atıklarının hem bisfenol A esaslı hem de biyobazlı epoksi reçinelerde, özellikle zemin kaplama astarlarında kullanılmaya uygun olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Epoxy resins are generally preferred in structural applications due to their high adhesion, corrosion resistance and mechanical strength. The most common type is epoxy resins obtained by the reaction of bisphenol A with epichlorohydrin. However, such resins can pose risks to human health; they can have disruptive effects especially on the endocrine system. For this reason, bio-based epoxy resins are being developed as safer and more environmentally compatible alternatives. Obtained from natural sources, such as soybean oil or castor oil, these resins are modified by epoxidation and offer a more environmentally sustainable option compared to traditional epoxy resins. Today, recycling and evaluation of both natural and industrial waste constitutes the basic element of sustainable production. This approach also shows itself in research conducted on epoxy-based systems. In recent studies, various recycled and natural materials were added to standard epoxy resins in different proportions and sizes and their effects on adhesion, mechanical and thermal properties were investigated. In this study, unlike literature, coating materials were produced by adding 0.5%, 1%, 3%, 5% and 10% poppy seed capsule waste to bisphenol A epoxy and a bio-based epoxy resin. Adhesion, mechanical, thermal, wettability, water absorbency and surface properties of the produced coating materials were examined. The adhesion reached its highest value at 8.86 MPa for bisphenol A-based epoxy with 1% reinforcement, and 7.46 MPa for bio-based epoxy with 5% reinforcement. With 10% reinforcement, the contact angle has decreased from 93.24° to 86.33° in the standard resin and from 85.87° to 47.83° in the bio-based resin, indicating an increase in hydrophilicity. The results obtained revealed that poppy capsule wastes are suitable for use in both bisphenol A based and biobased epoxy resins, especially in floor coating primers.