Eleştirel ve popüler jeopolitik bağlamında İran
Iran in the context of critical and popular geopolitics
  1. Tez No: 976424
  2. Yazar: BÜŞRA AĞRALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNÜR BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Coğrafyası ve Jeopolitiği Ana Bilim Dalı
Özet
Soğuk Savaş sonrası gelişen süreçte dünyadaki gelişmeler klasik jeopolitik yaklaşımını etkilemiş ve klasik jeopolitik algısında devinimler meydana getirmiştir. Devletlerin güç yetileri coğrafi sınırlarla dar bir kıskaçta kalmayıp sosyal, kültürel, askeri, ekonomik, teknolojik gibi daha geniş alanda nüfuz edebilmeleri söz konusu olmuştur. İktidar sahipleri bunu yaparken konjonktürel olarak hareket etmişler ve zamanın ve mekanın enstrümanlarını kullanmışlardır. İran özelinde incelemeye çalıştığımız bu tezimizde İran'ın jeopolitik konumu ve önemi bağlamında tarihsel perspektifinden yola çıkarak İran tarihi açısından bir dönüm noktası olan 1979 yılında gerçekleşen İran İslam Devrimi çerçevesinde İran rejiminin siyasi söylemlerinin analizi ve özellikle medya araçları üzerinden yürüttüğü siyasi propagandanın toplumsal değerler, normlar bağlamında nasıl ve ne şekilde kullandığı ele alınacaktır. Böylece 1979 İslam Devrimi'nin eleştirel ve popüler jeopolitik olarak okuması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in the world in the Post-Cold War period influenced the classical geopolitical apporach and created movements in the classical geopolitical perception. States' power capabilities have not remained in a narrow grip with geographical boundaries but it is in subject to penetrate into a wider area such as social, cultural, military, economic and techonological. In doing so, the rulers acted cyclically and used the instruments of time and term. In this thesis we tried to examine in the context of Iran's İslamic Revulotion, which was a turning point in terms of the historical perspective in terms of the geopolitical position and importance of Iran. Thus, the critical and popular geopolitical reading of the 1979 Islamic Revulotion was made.