Dil felsefesinde bağlamın semantik ve pragmatik ayrımındaki yeri üzerine
The role of context in the semantic and pragmatic distinction in philosophy of language
- Tez No: 976480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN SEYFETTİN KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Doğal dildeki cümlelerin çeşitliliği söz konusu cümlelerin anlamlarının nasıl ortaya çıktığının belirlenmesini güçleştirmektedir. Çağdaş dil felsefesinde doğal dildeki bir cümlenin anlamının belirlenmesinde semantik içeriğin yanında pragmatik bir içeriğin de gerekli olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle genel olarak bağlam duyarsız olduğu düşünülen semantik içerikle bağlam duyarlı olduğu düşünülen pragmatik içerik arasında bir ayrım yapılmaktadır. Dolayısıyla anlamın semantik içerikle mi verildiği yoksa pragmatik içeriğin mi asıl belirleyici olduğu tartışma konusudur. Bunun yanında her iki içeriğin de başkaca görevleri olduğu ve her ikisini ele alan bir inceleme mi yürütülmesi gerektiği de tartışılmaktadır. Bu tartışmalarda semantik ve pragmatik içerik ayrımının yapılmasına neden olan temel olgu ve kavram bağlamdır. Bağlamın semantik ve pragmatik kuramlarda oynadığı rolün incelenmesi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Bu amaçla öncelikle semantik ve pragmatik ikiliği ele alındı, temel konumlar serimlendi. Ardından semantik, minimalist ve pragmatik yaklaşımlar tek tek detaylandırılarak bağlamın bu yaklaşımlardaki rolü incelendi. Son olarak ele alınan kuramlar dikkate alınarak minimalist görüşlerin açıklama gücünün daha yüksek olduğu ileri sürüldü.
Özet (Çeviri)
The variety of sentences in natural language makes it difficult to determine how their meanings arise. In contemporary philosophy of language, it is widely acknowledged that, in addition to semantic content, pragmatic content is also required in determining the meaning of a sentence in natural language. Therefore, a distinction is drawn between semantic content, which is generally considered context-insensitive, and pragmatic content, which is considered context-sensitive. Consequently, it is a matter of debate whether meaning is conveyed by semantic content, whether pragmatic content is the primary determinant, or whether both types of content fulfill different functions and should be examined together. The central fact and concept underlying this distinction between semantic and pragmatic content is context. The examination of the role of context within semantic and pragmatic theories constitutes the subject of this thesis. For this purpose, the semantic and pragmatic dichotomy was first addressed, and the main positions were outlined. Then, semantic, minimalist, and pragmatic approaches were detailed individually, and the role of context in these approaches was examined. Finally, taking the discussed theories into consideration, it was argued that the explanatory power of minimalist views is higher.