Uyarıcı maddeler ile ilişkili psikotik bozukluğun diğer maddeler ile ilişkili psikotik bozukluğa göre remisyona ulaşma sürelerinin karşılaştırılması
A comparative analysis of remission durations in stimulant-induced psychotic disorders versus psychotic disorders associated with other substances
  1. Tez No: 976498
  2. Yazar: AYŞE BİTLİSLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP KUTLU, DOÇ. DR. UMUT KIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Psikiyatri, Physiology, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Madde ile İlişkili Psikoz (MİP) da negatif ve pozitif psikotik belirti boyutlarının türü ve şiddeti ve iyileşme süreleri alınan maddenin türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu çalışmada MİP ile ilişkili maddelere göre remisyona ulaşma durumları ve süreleri arasındaki farklılıkları incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde MİP için yatarak tedavi gören toplam 79 hasta dahil edildi. Hastaların kullandıkları maddelerin saptanması amacıyla idrar analizleri yapıldı ve hasta ve hasta yakın beyanları dikkate alındı. İncelenen hastaların 32 (%40,5) tanesi ''sadece uyarıcı madde'', 22 (%27,8) tanesi ''uyarıcı madde + diğer madde'', 25 (%31,6) tanesi ise ''uyarıcı olmayan madde'' 'ye bağlı psikoz ile takip edildi. Yatışın ilk gününden itibaren taburculuğa kadar olan süreçte hasta ile 3 günde bir görüşmeler yapılarak PANSS ölçeği puanlandı. Remisyona ulaşma kriterleri olarak PANSS ölçeği ile değerlendirilen kriterlerin (puanların) hastane yatışı boyunca karşılanması veya kişinin taburcu olmasına kadar geçen süredeki gün verileri baz alındı. Bulgular: Uyarıcılar, uyarıcı + diğer ve diğer madde gruplarında üç grup arasında kullanılan madde türü ile remisyon oranı arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p=.506). Yine üç grup arasında kullanılan madde türü ile remisyon süresi arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır (p =.940). Eğitim düzeyi yükseldikçe remisyon oranları artmaktaydı. Gruplar arasında anlamlı fark gözlendi (p=.012). Sonuç: Akut dönemde Uyarıcı maddeler ile ilişkili psikoz hastaları ile diğer maddeler ile ilişkili psikoz hastaları arasında remisyona ulaşma oranları ve süreleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The type and severity of negative and positive psychotic symptom dimensions and recovery times in Substance-Induced Psychosis (SIP) vary depending on the type of substance used. This study aims to investigate the differences in remission rates and durations according to the substances associated with SIP. Materials and Methods: The study included a total of 79 patients who were hospitalized for Substance-Induced Psychosis (SIP) at Manisa Psychiatry and Neurology Hospital. Urine analyses were conducted to identify the substances used by the patients, and both patient and family reports were taken into consideration. Among the patients examined, 32 (40.5%) had psychosis related to“stimulant only,”22 (27.8%) had psychosis related to“stimulant + other substance,”and 25 (31.6%) had psychosis related to“non-stimulant substance.”Throughout the process from the first day of hospitalization to discharge, the patients were interviewed every three days, and the PANSS scale was used for scoring. The remission criteria were based on whether the criteria (scores) evaluated with the PANSS scale were met throughout the hospital stay or during the days leading up to the patient's discharge. Results: No significant relationship was found between the type of substance used and the remission rate across the three groups (stimulants, stimulants + other, and other substances) (p = .506). Furthermore, no significant difference was found between the type of substance used and the remission duration across the three groups (p = .94). As the level of education increased, remission rates increased. A significant difference was observed between the groups (p=.012). Conclusion: No significant difference was found in the remission rates and durations between patients with psychosis related to stimulant substances and those with psychosis related to other substances during the acute phase.