Spin kaplama yöntemi ile üretilen al/nigrosin/n-si fotodiyotlarının karakterizasyonu
Characterization of al/nigrosine/n-si photodiodes fabricated by spin coating method
  1. Tez No: 976505
  2. Yazar: AYŞE ASLANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, spin kaplama yöntemiyle elde edilen Al/Nigrosin/n-Si Schottky diyotlarının yapısal, optik, elektriksel ve fotodiyot özellikleri üzerine yapılan araştırmaların sonuçları sunulmaktadır. Çalışmanın amacı, organik malzeme olan Nigrosin'in, Schottky diyot yapılarında kullanılarak optoelektronik özelliklerdeki değişimleri incelemektir. İlk olarak, Nigrosin'in n-Si yüzeyine etkisi, I-V (akım-gerilim) karakteristikleri üzerinden incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Nigrosin'in Schottky diyot yapılarının elektriksel özelliklerinde önemli değişiklikler oluşturduğunu göstermektedir. Özellikle, Schottky diyotlarının idealite faktörü ve engel yüksekliği gibi parametrelerdeki değişiklikler, Nigrosin'in optoelektronik performansını iyileştirdiğini ve diyotun performansını artırdığını ortaya koymuştur. Bu çalışmada, Cheung ve Norde yöntemleri kullanılarak diyot parametrelerinin hesaplanması yapılmıştır. Her iki yöntem de diyotun elektriksel özelliklerini değerlendirme konusunda tutarlı sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, XRD analizleri kullanılarak Nigrosin'in yapısal özellikleri incelenmiş ve bu malzemenin Schottky diyot yapısındaki etkileşimi doğrulanmıştır. Fotovoltaik parametreler de kapsamlı bir şekilde ele alınmış ve Nigrosin tabakasının fotoresponsivite, verimlilik (efficiency), foto hassasiyet (photosensitivity) gibi parametreler üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Sonuçlar, Nigrosin'in Schottky diyotlar üzerindeki olumlu etkilerinin, organik malzemelerin optoelektronik sistemlerdeki potansiyel kullanımını daha da ileriye taşıyabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, özellikle Nigrosin gibi organik malzemelerin Schottky diyotlar ve fotovoltaik cihazlar üzerindeki etkilerini daha derinlemesine anlamaya yönelik yeni bir bakış açısı sunmakta ve bu tür organik-elektronik yapıların gelecekteki uygulamaları için sağlam bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents the results of investigations on the structural, optical, electrical and photodiode properties of Al/Nigrosin/n-Si Schottky diodes obtained by spin coating method. The aim of the study is to investigate the changes in optoelectronic properties of Nigrosin, an organic material, by using it in Schottky diode structures. Firstly, the effect of Nigrosin on the n-Si surface was analyzed through I-V (current-voltage) characteristics. The results obtained show that Nigrosin induces significant changes in the electrical properties of Schottky diode structures. In particular, changes in parameters such as ideality factor and barrier height of Schottky diodes revealed that Nigrosin improves the optoelectronic performance and enhances the performance of the diode. In this study, the diode parameters were calculated using Cheung and Norde methods. Both methods provided consistent results in evaluating the electrical properties of the diode. Furthermore, the structural properties of Nigrosin were investigated using XRD analysis and the interaction of this material in the Schottky diode structure was confirmed. Photovoltaic parameters have also been extensively studied and the effect of Nigrosin doping on parameters such as photoresponsivity, efficiency and photosensitivity has been evaluated. The results show that the positive effects of Nigrosin on Schottky diodes can further advance the potential use of organic materials in optoelectronic systems. In particular, this study provides a new perspective towards a deeper understanding of the effects of organic materials such as Nigrosin on Schottky diodes and photovoltaic devices and lays a solid foundation for future applications of such organic-electronic structures.