Türkiye'deki siyasi parti programlarında vergi politikalarının değerlendirilmesi
Evaluation of tax policies in political party programs in Türkiye
  1. Tez No: 976533
  2. Yazar: BUSENUR KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de, birçok ülkede olduğu gibi, mükelleflerin geçmişten günümüze karşı karşıya kaldığı çeşitli vergi uygulamaları bulunmaktadır. Bu nedenle, siyasi partiler hem iktidara gelebilmek hem de mevcut vergisel sorunlara çözüm üretme amacıyla parti programlarında vergi politikalarına yer verme gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu tez çalışmasında, mecliste geçmişten günümüze temsil edilen ve programlarında vergi politikalarına yer veren siyasi partiler incelenmiştir. Söz konusu partiler, dönemler itibariyle ayrıntılı bir biçimde ele alınmış ve benimsedikleri vergi politikaları kapsamlı şekilde değerlendirilmiştir. Farklı dönemlerde farklı siyasi partilerin iktidara gelmesi ve parti başkanlıklarındaki yaşanan değişiklikler nedeniyle, partilerin dönemler bazında analiz edilmesi uygun görülmüştür. Ancak yapılan incelemelerde, vergi politikalarının zaman içinde söylemsel düzeyde farklılıklar içerse de temel yaklaşımlar bakımından büyük değişiklikler göstermediği tespit edilmiştir. Bu nedenle analizler, partilerin güncel programları esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Türkiye'de siyasi partilerin vergiye ilişkin yaklaşımlarını karşılaştırmalı bir bakış açısıyla ortaya koymayı ve bu politikaların siyasal perspektifler doğrultusunda nasıl şekillendiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, as in many other countries, taxpayers have been subject to various tax practices from past to present. Consequently, political parties have found it necessary to address tax policies in their party programs, both to gain political power and to offer solutions to existing fiscal issues. This thesis examines the political parties that have been represented in the parliament over time and have included tax policies in their programs. These parties are analyzed in detail based on different time periods, and the tax policies they have adopted are thoroughly evaluated. Given the shifts in political power and leadership within parties across different periods, a period-based analysis of party policies was deemed appropriate. However, the findings indicate that although there have been discursive differences in tax policies over time, the fundamental approaches have remained largely unchanged. For this reason, the analysis is based on the parties' most recent programs. The study aims to present the approaches of political parties in Turkey toward taxation from a comparative perspective and to analyze how these policies have been shaped by their respective political viewpoints.