Perception and its concomitants: the question of interpersonality in selected novels of Iris Murdoch
Algı ve eşlikçileri: Iris Murdoch'ın seçili romanlarında kişilerarasılık meselesi
  1. Tez No: 976534
  2. Yazar: NURDAN BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA CEMİLOĞLU, DOÇ. DR. FIONA GAIL TOMKINSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Algılama, insanların etrafındaki dünya ile ilişki kurması için temel bir araçtır. İnsan, herhangi bir anda, tahammül edilemeyecek kadar büyük ölçüde, büyük kısmı seçici algısı dışında kalan duyusal veriye maruz kalır. Eğer algının eşlikçileri, insanın zihinsel melekelerle donandığı dünyada, aynı zamanda“olan”ı perdelemeseydi, başkalarıyla olan karşılaşmalar daha az sorunlu olabilirdi. Dolayısıyla bakış açılarının varlığının zorunluluğundan kaynaklanan, bilgiye ilişkin tereddüt engeli, gerçeklik ve gerçekliğin algısı arasındaki boşluğu daha da büyütmektedir. Bu tez, R. D. Laing'in ortak çalışmaya dayalı 'kişilerarası algılama' kuramında açıklanan sosyal fenomenoloji anlayışını kullanarak Iris Murdoch'ın seçili romanlarında kişilerarası ilişkilerdeki dinamikleri incelemeyi amaçlar. Kişilerarası sorunların büyük bir bölümünün algıya ve bilahare davranışa yön veren eşlikçilerin hatalı yönetiminden kaynaklandığını savunur. Eşlikçilerin ahenkli işletimini bir ek gereklilik olarak önererek, kişilerarası irtibatı kavramakta Laing'in 'direkt' ve 'öte' bakış açılarının önemini vurgular.
Özet (Çeviri)
Perception is a fundamental medium for human beings to engage with the world around them. At any given moment, man is doomed to be exposed to an insufferable amount of sensory data, a big part of which, remains out of his selective perception. Encounters with the others in the world, where one is equipped with mental faculties, could be less problematic if the concomitants of perception also did not put veils upon what there is. Hence, the block of epistemic uncertainty arising from the compulsory existence of the viewpoints generates a gap between the reality and its perceptions. When the percept in question is of persons and things pertaining to them, this gap becomes even wider. This thesis, aims to explore the dynamics of interpersonal relationships in selected novels of Iris Murdoch, using R. D. Laing's social phenomenology as explained in his collaborative theory of 'interpersonal perception'. It argues that a majority of interpersonal problems stem from a mismanagement of concomitants that steer one's perceptual process and subsequently, one's behaviour. It reiterates the significance of Laing's 'direct' and 'meta' perspectives in apprehending the interpersonal nexus by proposing the additional necessity of harmonious operation of concomitants.