Kentsel İç Mekanların İncelenmesi: Galataport Örneği
Investigation of urban interiors: the case of Galatapor
- Tez No: 976561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİKA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Kentsel iç mekânlar, şehir yaşamının önemli bileşenlerindendir ve yalnızca fiziksel gereksinimlerin karşılanmasının ötesinde, sosyal etkileşim, kültürel aktarım ve psikolojik rahatlama gibi işlevleri de yerine getiren alanlardır. Bu mekânlar, bireylerin yaşam kalitesini artıran, toplumsal aidiyeti güçlendiren ve sürdürülebilir şehir yaşamını teşvik eden alanlardır. Kentsel iç mekânların tasarımı hem çevresel hem de toplumsal bağlamda önemli bir rol oynamaktadır. Kamusal iç mekanlar, özellikle şehirlerdeki halkın sosyo-kültürel etkileşimini sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bu tür mekanlar, insanlar arasındaki bağları güçlendirirken, aynı zamanda toplumsal değişim ve kültürel aktarım süreçlerini desteklemektedir. Kamusal iç mekanlar, şehirlerin sosyal dokusunu oluşturan, aynı zamanda bireylerin kendilerini ifade etmelerine olanak sağlayan alanlar olarak tasarlanmaktadır. Bu mekanlar, sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik ve kültürel ihtiyaçları da karşılamaktadır. Bu bağlamda, İstanbul'un merkezinde yer alan Galataport projesi, kentsel iç mekân tasarımı açısından dikkat çekici bir örnek teşkil etmektedir. Galataport, tarihi bir liman bölgesinde gerçekleştirilmiş çağdaş bir kentsel dönüşüm projesi olarak; yeşil alan kullanımı, sürdürülebilirlik, estetik ve kültürel işlevler, sosyal ve ekonomik fonksiyonlar ile psikolojik ve sağlık etkileri bakımından çok boyutlu olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Galataport'un üç ana bölgesi (kıyı şeridi, otel alanı, terminal girişi) belirlenen kriterler doğrultusunda analiz edilmiş, her bölgenin güçlü ve geliştirmeye açık yönleri tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, kentsel iç mekân tasarımında alan bazlı ve kullanıcı odaklı yaklaşımların önemini ortaya koymuştur. Tez sonucunda, sürdürülebilirlik ilkelerinin daha yaygın kullanımı, kamusal alanların geçirgenliğinin artırılması ve çevreyle daha uyumlu tasarım stratejilerinin benimsenmesi yönünde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban interior spaces are essential components of urban life, and they serve not only to meet physical needs but also to provide spaces for social interaction, cultural exchange, and psychological relaxation. These spaces play a significant role in improving the quality of life for individuals, strengthening social belonging, and promoting sustainable urban living. The design of urban interior spaces plays a crucial role both environmentally and socially. Public interior spaces are of critical importance in enabling socio-cultural interactions in urban areas. These spaces strengthen bonds between individuals and support processes of social change and cultural transmission. Public interior spaces should be designed not only as physical entities but also to meet psychological and cultural needs, providing opportunities for individuals to express themselves. These spaces contribute significantly to the social fabric of cities. In this context, the Galataport project, located in the center of Istanbul, is an exemplary case of urban interior design. As a contemporary urban transformation project implemented in a historical port area, Galataport has been evaluated in terms of green space usage, sustainability, aesthetic and cultural functions, social and economic functions, and psychological and health effects. The study analyzes three main areas of Galataport (the waterfront, hotel area, and terminal entrance) based on established criteria, identifying the strengths and areas for improvement of each region. The findings highlight the importance of area-based and user-centered approaches in urban interior design. Based on the results of the study, recommendations are made to promote broader adoption of sustainability principles, increase the permeability of public spaces, and adopt design strategies that are more in harmony with the environment.