Karpal tünel sendromu'nda ultrason ve kısa dalga diatermi uygulamalarının median sinir kesit alanına etkisi
The effect of ultrasound and shortwave diathermy applications on the median nerve cross-sectional area in carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 976563
  2. Yazar: ZEYNEL ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEHAN KOLUTEK AY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Terapötik ultrason (US), klinik pratikte fizik tedavi uygulamaları kapsamında karpal tünel sendromu (KTS) tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir modalite olarak öne çıkmaktadır. Ancak, US tedavisinin uygulanamadığı hasta gruplarında tercih edilebilecek derin ısıtıcı modalitelerle ilgili literatürdeki çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, KTS tedavisinde US ve kısa dalga diatermi (KDD) modalitelerinin etkinliklerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmada sinir ileti çalışmaları ile hafif veya orta düzey KTS tanısı konulmuş, çalışma dahil edilme kriterlerini karşılayan 40 hasta rastgele randomizasyon yöntemiyle 2 gruba ayrıldı. İlk gruba egzersiz, splint ve US (3 MHz, 0,8 W/cm²) tedavisi, ikinci gruba ise egzersiz, splint ve KDD (80 Hz, 19,2 W) tedavisi 15 seans uygulanmıştır. Sonuçlar her iki grupta da tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. ay ve tedavi sonrası 3. ay olacak şekilde, Visuel Analog Skala (VAS) ağrı, VAS parestezi, Boston Karpal Tünel Sendromu Anketi (BKTSA), Duruöz El İndeksi (DEİ), Dolar Nöropati 4 anketi (DN4), Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ), Short Form-36 (SF-36), el kavrama gücü ve ultrasonografi (USG) ile median sinir kesit alanı (MSKA) ölçümleri ile değerlendirilmiştir. US ve KDD grupları arasında karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Demografik özellikler ve başlangıç parametreleri açısından iki grup arasında anlamlı fark görülmedi. (p>0,05). BKTSA skorlarında, ağrı ve parestezi VAS skorlarında, DN4, DEİ ve PUKİ skorlarında, el kavrama gücü ve MSKA ölçümlerinde her iki grupta da anlamlı iyileşme görülmekle birlikte (p<0,05), tedavi grupları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). SF-36 alt parametreleri değerlendirildiğinde Fiziksel Fonksiyon ve Genel Sağlık parametrelerinde her iki grupta da tedavi öncesine göre tedavi sonrası 1. ay ve tedavi sonrası 3. ayda anlamlı artış bulunmasına rağmen (p<0,05), tedavi sonrası 1. ay ve tedavi sonrası 3. ay arasında anlamlı artış görülmedi (p>0,05). Sosyal İşlevsellik, Emosyonel Rol Güçlüğü ve Ruhsal Sağlık parametreleri skorlarında her iki grupta da istatistiksel anlamlılığa ulaşılamadı (p>0,05). Fiziksel Rol Güçlüğü, Ağrı ve Vitalite parametreleri skorlarında ise her iki grupta istatistiksel anlamlı farklılık görüldü (p<0,05). SF-36'nın tüm alt parametrelerinde tedavi grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi. (p>0,05). Sonuç: Karpal tünel sendromu hastalarında egzersiz ve splint tedavilerine ek olarak uygulanan US ve KDD tedavilerinin her ikisi de klinik parametreler, el kavrama gücü ve MSKA üzerine anlamlı iyileşmeler gösterirken., bu iki tedavinin birbirine üstünlüğü gözlenmedi. US kullanılamayan hastalarda KDD kullanılabileceği çalışmamızın en önemli çıktısıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Therapeutic ultrasound (US) is one of the most commonly used modalities in clinical physical therapy practice for the treatment of carpal tunnel syndrome (CTS). However, the number of studies investigating alternative deep-heating modalities applicable to patient groups in whom US therapy cannot be performed remains limited. This study aimed to comparatively evaluate the therapeutic efficacy of US and shortwave diathermy (SWD) modalities in the treatment of CTS. Methods: A total of 40 patients diagnosed with mild to moderate CTS through nerve conduction studies and meeting the inclusion criteria were randomly assigned into two groups. The first group received exercise, splinting, and US therapy (3 MHz, 0.8 W/cm²), while the second group received exercise, splinting, and SWD therapy (80 Hz, 19.2 W). Both treatments were administered for 15 sessions. Outcomes were evaluated in both groups before treatment, at the 1st month, and at the 3rd month post-treatment using the Visual Analog Scale (VAS) for pain and paresthesia, the Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTQ), the Duruöz Hand Index (DHI), the Douleur Neuropathique 4 questionnaire (DN4), the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), the Short Form-36 (SF-36), handgrip strength, and ultrasonographic (USG) measurement of the median nerve cross-sectional area (MNCSA). Comparisons were made between the US and SWD groups. Results: There were no significant differences between the two groups in terms of demographic characteristics or baseline parameters (p>0.05). Significant improvements were observed in both groups regarding BCTQ scores; VAS scores for pain and paresthesia; DN4, DHI, and PSQI scores; handgrip strength; and MNCSA measurements (p<0.05). However, no significant differences were found between the treatment groups (p>0.05). Regarding the SF-36 subparameters, significant improvements were observed in Physical Functioning and General Health scores at both the 1st and 3rd months post-treatment compared with baseline (p<0.05), but no further improvements were detected between the 1st and 3rd months (p>0.05). Scores for Social Functioning, Emotional Role Difficulty, and Mental Health did not reach statistical significance in either group (p>0.05). Physical Role Difficulty, Pain, and Vitality parameters showed statistically significant improvements in both groups (p<0.05). No statistically significant differences were found between the treatment groups in any of the SF-36 subparameters (p>0.05). Conclusion: In patients with carpal tunnel syndrome, both US and SWD therapies applied in addition to exercise and splinting resulted in significant improvements in clinical parameters, handgrip strength, and MNCSA. However, neither modality demonstrated superiority over the other. The most important outcome of this study is that SWD may serve as a viable alternative in cases where US cannot be applied.