Karpal tünel sendromunda median sinir germe egzersizleri ve kesikli ultrason tedavilerinin ultrasonografik ve elektrofizyolojik olarak karşılaştırılması
Electrophysiological and ultrasonographic comparison of the median nerve stretching exercises and pulsed ultrasound treatment in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 375150
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TIKIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Karpal tünel sendromunda median sinir germe egzersizleri ve kesikli ultrason tedavilerinin ultrasonografik ve elektrofizyolojik olarak karşılaştırılması Amaç Çalışmanın amacı klinik ve elektrofizyolojik olarak hafif ve orta düzeyde karpal tünel sendromu tanısı almış hastalarda terapötik ultrason ve sinir germe egzersizlerinin kısa dönem tedavi etkinliklerinin klinik testler, elektrofizyolojik, ultrasonografik çalışmalarla karşılaştırılması, bununla beraber klinik, elektrofizyolojik ve ultrasonografik bulguların hastalığın izlenmesinde ve şiddetinin gösterilmesindeki rollerinin araştırılmasıdır. Materyal metod Çalışma etik kurul onayı sonrasında randomize kontrollü olarak tasarlandı. Çalışmaya alınan hastalar yaş ve cinsiyet kontrol altında tutularak geliş sırasına göre randomize edildi Hafif ve orta düzeyde KTS tanısı elektrodiyagnostik ve klinik olarak konmuş 40 hastaya ait 65 el bileği incelendi. Hastalardan 20 tanesi egzersiz grubunda (grup 1), 20 tanesi terapötik ultrason grubunda (grup 2) değerlendirildi. Çalışmamıza dahil edilen 40 hastanın 5'i (%12,5) erkek, 35'i(%87,5) kadındı. Hastaların ortalama yaş 51,75±9,14 idi. Yakınma süreleri ortalama 14,85±7,37 ay, vücut kitle indeksleri ortalama 29,08±4,34 kg/m² idi. Hastalardan 25 tanesinde (%62,5) bilateral,15 hastanın (%37,5) tek taraflı KTS saptandı. Tüm hastalar tedavi öncesi ve sonrasında klinik olarak Boston Karpal Tünel Sorgulama Anketi (BKTSA), SF-36, VAS, ultrasonografik olarak karpal tünel proksimalinde (radiyoulnar eklem seviyesi), karpal tünel inletinde (psiform-skafoid kemik düzeyi) elipsoid yöntemle yapılan median sinir alanı ölçümleri, karpal tünel distalinde (hamatum-trapezium düzeyi) volar bulging ölçümleri ve elektrodiyagnostik çalışmalar ile değerlendirildi. Tedavi öncesi ve sonrası BKTSA skorları belirlenerek klinik bulgular bu skorlara göre derecelendirildi. Ultrasonografide tespit edilen median sinirin karpal tünelin inletindeki alan ölçümüne göre ultrasonografik tutulum derecelendirilidi. Klinik testleri, ultrasonografik ve elektrodiyagnostik çalışmalar tedavi öncesi ve sonrası birbirleri ile korele edildi. Egzersiz tedavisinin median sinir ve tendon kaydırma egzersizleri ve nöral mobilizasyon egzersizleri olarak, günde 5 kez 10 tekrar şeklinde, her hareketi 5 saniye tutarak, üç hafta süreyle uygulanması önerildi. Terapötik US 1 MHz frekansta, 1:4 kesikli olarak, 1 W/cm² yoğunlukta, 10 dakika süreyle uygulandı. Tedavi 3 hafta süreyle, haftada 5 gün olarak verildi. Tedavi gruplarında tedaviyi yarıda bırakma olmadı. Bulgular Tedavi sonrasında her iki grupta da VAS, Boston semptom şiddeti ve fonksiyonel durum skorlarında, SF-36 alt gruplarından fiziksel fonksiyon, ağrı, fiziksel ve emosyonel rol kısıtlanmasında istatistiksel olarak anlamlı iyileşme oldu. Egzersiz grubunda karpal tünel proksimalinde median sinir alanı, volar bulging ölçümlerinde istatistiki anlamlı düzelme olurken terapötik US grubunda bu ölçümlere ek olarak karpal tünelin inletinde median sinir alanı ölçümlerinde istatistiki anlamlı düzelme oldu. Her iki tedavi grubunda da elektrodiyagnostik verilerde tedavi sonrasında anlamlı farklılık olmadı.
Özet (Çeviri)
Electrophysiological and Ultrasonographic Comparison of the Median Nerve Stretching Exercises and Pulsed Ultrasound Treatment in Carpal Tunnel Syndrome Objective The aim of this study is to compare the short-term treatment of therapeutic ultrasound and nerve stretching exercises with clinical testing and electrophysiological and ultrasonographic studies in patients who were clinically and electrophysiologically diagnosed as mild to moderate carpal tunnel syndrome. Besides, our aim is to investigate the role of clinical, electrophysiological and ultrasonographic findings in monitoring of disease and demonstrating disease severity. Methods The study was designed as a randomized-controlled trial after the approval of the ethics committee. Patients included in the study were randomized into two groups considering age and gender through arrival order. 65 wrists of 40 patients, who were electrodiagnostically and clinically diagnosed as mild or moderate CTS, were studied. 20 of the patients were evaluated in the exercise group (group 1), and 20 of them were evaluated in the therapeutic ultrasound group (group 2). 5 of the 40 patients (12.5%) included in the study were men and 35 of them (87.5%) were female. The mean age of the patients was 51,75±9,14. The average duration of symptoms was 14.85 ± 7.37 months, and the mean body mass index was 29.08 ± 4.34 kg/m². In 25 patients (62.5%) bilateral and in15 patients (37.5%) unilateral carpal tunnel syndrome were diagnosed. Before and after treatment, all patients were clinically evaluated by Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTQ), SF-36, VAS, ultrasonographic measurements of the median nerve area made by the ellipsoid method in the proximal carpal tunnel (at the radioulnar joint level) and in the carpal tunnel inlet (at pisiform-scaphoid bone level), volar bulging measurements in the distal carpal tunnel (at hamatum-trapezium level) and electrodiagnostic studies. BCTQ scores were determined before and after treatment, and clinical findings were graded according to these scores. The ultrasonographic involvement was graded based on the ultrasonographic measurement of the median nerve area in the carpal tunnel inlet. Clinical tests, ultrasonographic and electrodiagnostic studies before and after treatment were correlated with each other. As the exercise therapy, the application of median nerve and tendon gliding exercises and neural mobilization exercises for three weeks (5 times a day, 10 reps, holding each position for 5 seconds) was suggested. In the therapeutic US group, the 1:4 pulsed US, in 1 MHz frequency and 1 W / cm ² at a density was applied for 10 minutes. The treatment was applied 5 days per week for 3 weeks. In the treatment groups, none of the patients discontinued the treatment. Results After treatment, in both groups, there has been statistically significant improvement in terms of VAS, Boston symptom severity and functional status scores, physical function, pain, physical and emotional role limitations at SF-36 sub-groups. In the exercise group, there was significant improvement inmedian nerve area in the carpal tunnel proximal and volar bulging measurements. In the therapeutic US group, in addition to these measurements, statistically significant improvement in median nerve area measurements in the carpal tunnel inlet was noted. After treatment, electrodiagnostic data did not differ significantly in both treatment groups.